Minister Czaputowicz: różnimy się w postrzeganiu zagrożeń

W niedzielę, podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz brał udział w panelu dyskusyjnym “Europe that projects”.

Podczas ostatniego dnia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, szef polskiego MSW brał udział w panelu dyskusyjnym “Europe that projects”. W swoich wypowiedziach kładł nacisk na zagrożenie rosyjskie.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że postrzeganie zagrożeń przez kraje Europy Zachodniej i Wschodniej jest zupełnie inne. “Dla Polski i państw bałtyckich zagrożenie płynie ze strony Rosji, która już udowodniła, że potrafi używać siły militarnej do realizacji swoich interesów” – mówił.

Wyrażał również swoją dezaprobatę dla dążeń niektórych krajów do jednakowego traktowania USA, Rosji i Chin. “Stany Zjednoczone to dojrzała demokracja i Unia Europejska dzieli z nimi wspólne wartości, nawet jeżeli nie wszystkie działania USA znajdują poparcie każdego z państw członkowskich” – przekonywał.

Minister Czaputowicz krytykował również sposób prowadzenia negocjacji z państwami bałkańskimi. Kraje starające się o akces do UE powinny mieć większe poczucie sprawczości – głosi komunikat MSW. Powoływał się również na doświadczenia Polski z okresu prezydencji w Procesie Berlińskim. “Staraliśmy się prowadzić partnerski dialog, a nie tylko ograniczać się do wskazywania wymagań, które kraje te muszą spełnić, aby możliwe było rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych”.

Jak czytamy w komunikacie, szef polskiej dyplomacji wspominał również o naruszaniu granic Gruzji, Ukrainy i bezprawną aneksję Półwyspu Krymskiego przez Rosję. Nie był to pierwsze negatywne słowa Czaputowicza o Rosji na konferencji. W wywiadzie dla dw.com.pl mówił: „Nie jesteśmy zwolennikami wracania do dialogu. Rosja musi wrócić na drogę przestrzegania prawa międzynarodowego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikalne, prestiżowe międzynarodowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli nauki.

gov.pl/Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply