Prezydent Ukrainy: wojna na Ukrainie trwa tyle co II wojna światowa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa plan na rozwiązanie sytuacji w Donbasie.

Będąc na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, prezydent Ukrainy przedstawiał swoje propozycje na temat wycofania sił skonfliktowanych stron z Donbasu.

“Odbywa się stopniowe rozgraniczane sił, przejście od jednego sektora do drugiego jest możliwe tylko wtedy, kiedy misja obserwacyjna OBWE sprawdzi, że w sektorze nie są obecne nielegalne, uzbrojone formacje” – mówił.

Prezydent Zełeński zapewniał, że priorytetem dla jego państwa jest teraz wywiązanie się z postanowień szczytu w Paryżu. “Ukraina pracuje nad tym każdego dnia. Każdego dnia kroczymy drogą ku pokojowi. Ale ta droga jest dwukierunkowa i bardzo czekamy na kroki z drugiej strony”. To jest wojna w Europie i razem z aneksjąKrymu trwa już tyle co II wojna światowa”.

Na szczycie w Paryżu ukraińska delegacja jasno artykułowała: „Nie planujemy usunąć kwestii Krymu z agendy spotkania, jako że z naszego punktu widzenia jest to bardzo ważny element. Będziemy bronić ukraińskiego Krymu i integralności terytorialnej naszego państwa” – informowaliśmy na portalu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, tuż przed konferencją w Monachium prezydenci Rosji i Ukrainy odbyli telefoniczną rozmowę. W komunikacie kancelarii prezydenta Ukrainy podano, że strony omawiały wykonanie porozumień osiągniętych podczas szczytu „normandzkiej czwórki” w grudniu ub. roku w Paryżu, a także przygotowania do następnego spotkania przywódców w tym formacie. Potwierdził to też komunikat Kremla, który mówi, że rozmawiano o kwestiach związanych z utrzymaniem zawieszenia broni, dalszym wycofywaniem sił z linii rozgraniczenia oraz rozminowywaniem. „W związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich Władimir Putin wprost postawił pytanie, czy Kijów rzeczywiście zamierza wypełniać porozumienia mińskie” – ujawniła służba prasowa rosyjskiego prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikalne, prestiżowe międzynarodowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli nauki.

Defence24/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply