Prezydenci Ukrainy i Rosji Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin odbyli w piątek telefoniczną rozmowę. Jak podkreślił Kreml, rozmowa odbyła się z inicjatywy ukraińskiego prezydenta.

W komunikacie kancelarii prezydenta Ukrainy podano, że strony omawiały wykonanie porozumień osiągniętych podczas szczytu „normandzkiej czwórki” w grudniu ub. roku w Paryżu a także przygotowania do następnego spotkania przywódców w tym formacie. Potwierdził to też komunikat Kremla, który mówi, że rozmawiano o kwestiach związanych z utrzymaniem zawieszenia broni, dalszym wycofywaniem sił z linii rozgraniczenia oraz rozminowywaniem. „W związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich Władimir Putin wprost postawił pytanie, czy Kijów rzeczywiście zamierza wypełniać porozumienia mińskie” – ujawniła służba prasowa rosyjskiego prezydenta.

Tematem rozmowy były też wysiłki zmierzające do uwolnienia jeńców i innych uwięzionych osób w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy.

Strony zgodziły się co do konieczności zaktywizowania pracy trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku na rzecz realizacji osiągniętych porozumień.

Według rosyjskiego komunikatu Putin mówił też Zełenskiemu o „niedopuszczalności wypaczania prawdy historycznej o wydarzeniach II wojny światowej”. Rosyjski prezydent podkreślał wkład wszystkich narodów ZSRR w pokonanie III Rzeszy w kontekście zbliżającej się 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

PRZECZYTAJ: Rzeczniczka MSZ Rosji krytykuje wypowiedzi obecnego i byłego prezydenta Ukrainy nt. II wojny światowej

Przypomnijmy, że po spotkaniu w Paryżu pod koniec grudnia 2019 roku doszło do wymiany jeńców pomiędzy władzami Ukrainy a separatystami i Rosją. Później proces uregulowania konfliktu spowolnił. W ostatnich dniach ukraiński minister obrony informował o rozmowach o planowanym wycofaniu wojsk w trzech nowych miejscach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Już po paryskim spotkaniu Zełenski wysunął postulat zmiany porozumień mińskich tak, by gwarantowały one Ukrainie odzyskanie kontroli nad wschodnią granicą przed wyborami na Donbasie.

Kresy.pl / kremlin.ru / president.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz