Zełenski zadzwonił do Putina

Prezydenci Ukrainy i Rosji Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin odbyli w piątek telefoniczną rozmowę. Jak podkreślił Kreml, rozmowa odbyła się z inicjatywy ukraińskiego prezydenta.

W komunikacie kancelarii prezydenta Ukrainy podano, że strony omawiały wykonanie porozumień osiągniętych podczas szczytu “normandzkiej czwórki” w grudniu ub. roku w Paryżu a także przygotowania do następnego spotkania przywódców w tym formacie. Potwierdził to też komunikat Kremla, który mówi, że rozmawiano o kwestiach związanych z utrzymaniem zawieszenia broni, dalszym wycofywaniem sił z linii rozgraniczenia oraz rozminowywaniem. “W związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich Władimir Putin wprost postawił pytanie, czy Kijów rzeczywiście zamierza wypełniać porozumienia mińskie” – ujawniła służba prasowa rosyjskiego prezydenta.

Tematem rozmowy były też wysiłki zmierzające do uwolnienia jeńców i innych uwięzionych osób w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy.

Strony zgodziły się co do konieczności zaktywizowania pracy trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku na rzecz realizacji osiągniętych porozumień.

Według rosyjskiego komunikatu Putin mówił też Zełenskiemu o “niedopuszczalności wypaczania prawdy historycznej o wydarzeniach II wojny światowej”. Rosyjski prezydent podkreślał wkład wszystkich narodów ZSRR w pokonanie III Rzeszy w kontekście zbliżającej się 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

PRZECZYTAJ: Rzeczniczka MSZ Rosji krytykuje wypowiedzi obecnego i byłego prezydenta Ukrainy nt. II wojny światowej

Przypomnijmy, że po spotkaniu w Paryżu pod koniec grudnia 2019 roku doszło do wymiany jeńców pomiędzy władzami Ukrainy a separatystami i Rosją. Później proces uregulowania konfliktu spowolnił. W ostatnich dniach ukraiński minister obrony informował o rozmowach o planowanym wycofaniu wojsk w trzech nowych miejscach.

Już po paryskim spotkaniu Zełenski wysunął postulat zmiany porozumień mińskich tak, by gwarantowały one Ukrainie odzyskanie kontroli nad wschodnią granicą przed wyborami na Donbasie.

Kresy.pl / kremlin.ru / president.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply