“Wiadomości” TVP w kuriozalny sposób przeprosiły Konfederację

Po tym, jak sądy dwóch instancji nakazały “Wiadomościom” TVP emisję przeprosin Konfederacji za pominięcie jej wyniku w materiale z 26. września w sondażu Pollster, materiał z przeprosinami ukazał się w czwartkowym głównym wydaniu programu o godzinie 19.30. Przeprosinom towarzyszyły jednak kuriozalne tłumaczenia oraz atak na Konfederację.

Danuta Holecka rozpoczęła dzisiejsze wydanie “Wiadomości” zapowiedzią materiału o wyroku sądu, który nazwała “jednym z najbardziej kuriozalnych wyroków w historii polskiego sądownictwa”. Na ekranie ukazała się plansza z treścią przeprosin napisana bardzo małą czcionką – autor materiału Marcin Tulicki twierdził, że użycie takiej czcionki nakazał sąd. Po przeczytaniu treści przeprosin przez lektora oraz zaprezentowaniu poprawnych wyników sondażu Pollster nastąpił około 5-minutowy materiał, w którym m.in. tłumaczono, dlaczego w materiale z 26. września pominięto wyniki Konfederacji. Jak twierdzono, dziennikarka przygotowująca grafikę z wynikami sondażu nie umieściła Konfederacji, ponieważ nie otrzymała szczegółowych wyników badania ani od pracowni badawczej, ani od Super Expressu, który sondaż zamówił, natomiast “miała uzasadnione wątpliwości, że wynik Konfederacji został zaokrąglony w górę do pełnej cyfry”. Dodawano przy tym, że program kieruje się zasadą podawania wyników tylko tych partii, które przekroczyły próg. Jako uzasadnienie wątpliwości odnośnie wyniku Konfederacji przywołano… inne sondaże, w których Konfederacja nie przekroczyła progu wyborczego. “Wiadomości” poskarżyły się także, że sąd nakazał im publikację pełnych wyników sondażu, mimo iż 27. września same to zrobiły “kierując się najwyższymi standardami dziennikarskimi”.

W materiale “Wiadomości” zamieszczono również wypowiedzi prorządowych komentatorów, którzy, jak podano “nie mają wątpliwości, że wyrok sądu jest kuriozalny”. Zdaniem Michała Karnowskiego z “Sieci” wydając wyrok na korzyść Konfederacji “sędziowie chyba znowu weszli na barykadę polityczną”.

“Wiadomości” przypomniały również, że Konfederacja była pomijana w materiałach “Faktów” TVN i Polsatu, i sądy nie wydawały wówczas analogicznych wyroków, co ma wskazywać, że sprawę wykorzystano jako “pretekst do ataku na TVP”.

W materiale znalazło się także miejsce na przypomnienie “kontrowersji związanych z działalnością polityków Konfederacji”. Przytoczono m.in. pozytywną opinię Janusza Korwin-Mikkego o gen. Jaruzelskim i wytknięto politykom tego ugrupowania wyjazdy do Rosji oraz udzielanie wywiadów prokremlowskim mediom.

Pod koniec materiału padło stwierdzenie, że “zdaniem wielu na wyborczym sukcesie Konfederacji zależy przeciwnikom polskiego rządu”, po to, by osłabić pozycję PiS w przyszłym Sejmie i m.in. uniemożliwić dalsze zmiany w sądownictwie. “Nie brak opinii, że właśnie dlatego politycy Konfederacji w sporze z TVP mogli liczyć na przychylność sędziów” – mówi w materiale Marcin Tulicki.

Z materiałem można zapoznać się na stronie internetowej “Wiadomości” TVP.

Przypomnijmy, że ubiegły czwartek „Wiadomości” TVP prezentowały wyniki nowego sondażu Pollster dla Super Expressu. Jak wynikało z danych opublikowanych wcześniej w „SE” i części mediów, PiS może liczyć na poparcie 45 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska na 26 proc., Lewica na 14 proc., PSL-Koalicja Polska na 7 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość – na 5 proc. Ponadto, partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się 50-proc. poparciem w grupie najmłodszych wyborców (14-24 lata). Kolejne miejsce zajęły: Lewica – 17 proc., KO – 16 proc., Konfederacja – 10 proc. oraz PSL- 3 proc. Inaczej wyniki przedstawiły jednak „Wiadomości”. W zaprezentowanych tam wynikach całkowicie pominięto notowania Konfederacji. Podając wyniki poparcia dla „partii politycznych”, gdy faktycznie chodzi o komitety wyborcze, pokazano tylko cztery ugrupowania. Dodatkowo w materiale oświadczono, że żadna inna partia nie przekracza progu wyborczego. Konfederacja zaskarżyła ten materiał do sądu w trybie wyborczym.

Kresy.pl / wiadomosci.tvp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply