Polska przekazała Ukrainie cyfrowe kopie dokumentów – m.in. archiwum Dmytra Doncowa

W czwartek w Narodowej Bibliotece im. Stefanyka we Lwowie odbyło się przekazanie cyfrowych kopii dokumentów znajdujących się w polskich archiwach. Kopie sporządzono na koszt polskich instytucji. – informuje portal Zaxid.net.

Wśród kopii przekazanych stronie ukraińskiej są dokumenty dotyczące m.in. historii Ukraińskich Strzelców Siczowych, Ukraińskiej Republiki Ludowej, Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz archiwum głównego ideologa radykalnego ukraińskiego nacjonalizmu Dmytra Doncowa. W sumie przekazano 4 terabajty danych.

Oryginały dokumentów zostały wywiezione ze Lwowa podczas II wojny światowej i tuż po niej. Obecnie znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie i Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Przy przekazaniu kopii byli obecni dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Tomasz Makowski, dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko i dyrektor generalny biblioteki im. Stefanyka Wasyl Fersztej.

W najbliższym czasie przekazane fotokopie mają znaleźć się na stronie internetowej obdarowanej ukraińskiej instytucji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku IPN podpisał umowy z ukraińskimi archiwami z Odessy, Winnicy i obwodu chmielnickiego dotyczące przekazania dokumentów. W listopadzie 2018 r. informowano, że archiwa w Odessie, Winnicy i Chmielnickim przekazały do Archiwum IPN około 60 tys. stron dokumentów o sowieckim ludobójstwie na Polakach z lat 1937-38.

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz