W piątek w mieście Chmielnicki na Ukrainie otwarto wystawę przygotowaną przez służby archiwalne polskiego IPN „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938”. – podała służba prasowa Instytutu.

Na otwarcie ekspozycji na Ukrainę wybrała się delegacja IPN na czele z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem. Towarzyszyli mu m.in. dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk i dyrektor Biura Edukacji Publicznej Adam Hlebowicz.

Wystawę urządzono w auli Wydziału Zarządzania i Prawa Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego. Wspólnie z prezesem Szarkiem otwarli ją Neoniła Andrijczuk – pierwszy zastępca przewodniczącego Chmielnickiej Rady Obwodowej oraz Wołodymyr Kalniczenko – zastępca przewodniczącego Chmielnickiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Jak podaje IPN, ekspozycja prezentuje losy osób represjonowanych w ramach „operacji polskiej” NKWD. Składa się ona z 16 plansz. Na pierwszych 5 planszach przedstawiono sytuację Polaków po traktacie ryskim oraz przebieg „operacji polskiej” w USRS. Kolejne plansze ukazują indywidualne losy osób represjonowanych. Dodatkowo na 3 planszach przedstawiono wykonane przez grupę rekonstrukcyjną inscenizacje aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania. Wystawa wykorzystuje zdjęcia i dokumenty z ukraińskich archiwów w Winnicy, Chmielnickim i Odessie oraz dokumenty pozyskane ze Stowarzyszenia Memoriał i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Oprócz wystawy w Chmielnickim z udziałem delegacji IPN odbyła się konferencja naukowa „Represyjna polityka władz bolszewickich w stosunku do ludności Podola i Wołynia w I połowie XX wieku. (w 80. rocznicę Wielkiego Terroru – masowych represji z lat 1937–1938)” a także uroczystość poświęcenia przez bp. Leona Dubrawskiego kaplicy przy kościele św. Anny poświęconej ofiarom komunistycznych represji.

PRZECZYTAJ: W IPN powstaje rejestr ofiar i sprawców Operacji Polskiej NKWD

W czwartek delegacja IPN odwiedziła Kamieniec Podolski, gdzie prezes Szarek przekazał na ręce rektora miejscowego uniwersytetu kopie dokumentów z Archiwum IPN dotyczących Iwana Ohijenki, patrona uczelni, wybitnego teologa i językoznawcy, założyciela i pierwszego rektora kamienieckiego uniwersytetu.

Jak poinformowała Polską Agencję Prasową Marzena Kruk, archiwa w Odessie, Winnicy i Chmielnickim przekazały do tej pory Archiwum IPN około 60 tys. stron dokumentów o sowieckim ludobójstwie na Polakach z lat 1937-38.

PRZECZYTAJ: Prezes IPN: operacja polska NKWD to było wielkie ludobójstwo

Jedenastego sierpnia 1937 r. szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Radzieckiego. W jej trakcie zamordowano bezpośrednio ok. 111 tys. Polaków, drugie tyle deportowano w głąb ZSRR. Dziesiątki tysięcy skazano na więzienia lub łagry.

PRZECZYTAJ: Operacja polska NKWD – zapomniane ludobójstwo

Kresy.pl / ipn.gov.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      @roob Przydałoby się,ale jest nierealne.Bo w przypadku operacji polskiej, winę zwalili na ruskich (chociaż siepacze z NKWD byli w większości Ukraińcami),a jeżeli chodzi o ludobójstwo kresowe na Polakach ,to narodowość rezunów jest wiadoma.