W piątek w mieście Chmielnicki na Ukrainie otwarto wystawę przygotowaną przez służby archiwalne polskiego IPN „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938”. – podała służba prasowa Instytutu.

Na otwarcie ekspozycji na Ukrainę wybrała się delegacja IPN na czele z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem. Towarzyszyli mu m.in. dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk i dyrektor Biura Edukacji Publicznej Adam Hlebowicz.

Wystawę urządzono w auli Wydziału Zarządzania i Prawa Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego. Wspólnie z prezesem Szarkiem otwarli ją Neoniła Andrijczuk – pierwszy zastępca przewodniczącego Chmielnickiej Rady Obwodowej oraz Wołodymyr Kalniczenko – zastępca przewodniczącego Chmielnickiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Jak podaje IPN, ekspozycja prezentuje losy osób represjonowanych w ramach „operacji polskiej” NKWD. Składa się ona z 16 plansz. Na pierwszych 5 planszach przedstawiono sytuację Polaków po traktacie ryskim oraz przebieg „operacji polskiej” w USRS. Kolejne plansze ukazują indywidualne losy osób represjonowanych. Dodatkowo na 3 planszach przedstawiono wykonane przez grupę rekonstrukcyjną inscenizacje aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania. Wystawa wykorzystuje zdjęcia i dokumenty z ukraińskich archiwów w Winnicy, Chmielnickim i Odessie oraz dokumenty pozyskane ze Stowarzyszenia Memoriał i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Oprócz wystawy w Chmielnickim z udziałem delegacji IPN odbyła się konferencja naukowa „Represyjna polityka władz bolszewickich w stosunku do ludności Podola i Wołynia w I połowie XX wieku. (w 80. rocznicę Wielkiego Terroru – masowych represji z lat 1937–1938)” a także uroczystość poświęcenia przez bp. Leona Dubrawskiego kaplicy przy kościele św. Anny poświęconej ofiarom komunistycznych represji.

PRZECZYTAJ: W IPN powstaje rejestr ofiar i sprawców Operacji Polskiej NKWD

W czwartek delegacja IPN odwiedziła Kamieniec Podolski, gdzie prezes Szarek przekazał na ręce rektora miejscowego uniwersytetu kopie dokumentów z Archiwum IPN dotyczących Iwana Ohijenki, patrona uczelni, wybitnego teologa i językoznawcy, założyciela i pierwszego rektora kamienieckiego uniwersytetu.

Jak poinformowała Polską Agencję Prasową Marzena Kruk, archiwa w Odessie, Winnicy i Chmielnickim przekazały do tej pory Archiwum IPN około 60 tys. stron dokumentów o sowieckim ludobójstwie na Polakach z lat 1937-38.

PRZECZYTAJ: Prezes IPN: operacja polska NKWD to było wielkie ludobójstwo

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jedenastego sierpnia 1937 r. szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Radzieckiego. W jej trakcie zamordowano bezpośrednio ok. 111 tys. Polaków, drugie tyle deportowano w głąb ZSRR. Dziesiątki tysięcy skazano na więzienia lub łagry.

PRZECZYTAJ: Operacja polska NKWD – zapomniane ludobójstwo

Kresy.pl / ipn.gov.pl / PAP

Na Ukrainie otwarto wystawę IPN o „operacji polskiej” NKWD
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz