W Przemyślu nie będzie ulicy hitlerowskiego kolaboranta bpa Kocyłowskiego

Rada Przemyśla przyjęła w czwartek uchwałę o przemianowaniu ulicy bpa Jozafata Kocyłowskiego na ulicę bpa Śnigurskiego. Oznacza to powrót do stanu sprzed czerwca 2013 roku.

Jak przekazał naszemu portalowi radny Przemyśla prof. Andrzej Zapałowski, za uchwałą zagłosowało 6 radnych – pięciu z klubu “Wspólnie dla Przemyśla” oraz jeden z Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu nie wzięli udziału radni Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali radni PO oraz członkowie klubów radnych SLD i Regia Civitas wstrzymali się od głosu.

Przypomnijmy, że pierwotna propozycja dotyczyła przemianowania ulicy Kocyłowskiego, niemieckiego kolaboranta, który błogosławił oddziałom ukraińskiej ochotniczej formacji kolaboracyjnej Waffen-SS Galizien, na ulicę innego greckokatolickiego biskupa – Grzegorza Chomyszyna ordynariusza stanisławowskiego, orędownika pojednania polsko-ukraińskiego, a także działacza religijnego i społecznego, wzywającego do ładu opartego na zasadach moralności chrześcijańskiej. Wnioskodawcy podkreślali, że bp Chomyszyn widział przyszłość narodu ukraińskiego opartą na zasadach katolicyzmu i europejskiej cywilizacji zachodniej. Podkreślono też, że był zdecydowanym krytykiem ukraińskiego nacjonalizmu, dostrzegając w nim radykalizm i przemoc i zwracając uwagę, że środki te prowadzą donikąd.

Jak opisywał w poniedziałek w mediach społecznościowych prof. Zapałowski, w trakcie burzliwej dyskusji na posiedzeniu Komisji Gospodarki Rady Miasta Przemyśla, na którym przemianowaniu ulicy sprzeciwiali się przedstawiciele władz Związku Ukraińców w Polsce oraz przedstawiciel kurii greckokatolickiej w Przemyślu, przyjęto kompromisowe rozwiązanie polegające na przywróceniu ulicy Kocyłowskiego poprzedniej nazwy – ulicy bpa Jana Śnigurskiego, XIX-wiecznego greckokatolickiego biskupa. Kompromis ten nie zadowolił przedstawicieli ZUwP.

Biskup Jozafat Kocyłowski po wkroczeniu Wehrmachtu do Przemyśla podjął aktywną współpracę z okupantem niemieckim. Jako obywatel II Rzeczpospolitej dokonał zdrady stanu. Błogosławił oddziałom Waffen-SS Galizien i zachęcał Ukraińców do wstępowania w szeregi tej formacji, która następnie brała udział w ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Patronem ulicy został w czerwcu 2013 roku decyzją poprzednich władz Przemyśla. Wzbudziło to liczne kontrowersje, a zarazem spowodowało rozpoczęcie badań w sprawie działań tego duchownego przeciwko państwu polskiemu. Ponad 500 przemyskich wyborców złożyło wniosek o uchylenie uchwały ws. przemianowania ulicy, jednak poprzednia Rada Miejska przez całą swoją kadencję nie ustosunkowała się do tego.

Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Brawo Przemyśl! Tak trzymać! Swoją drogą, to przerażające, jak troska o wrażliwość Ukraińców zdominowała relacje polsko-ukraińskie. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić “burzliwej dyskusji”, z udziałem przedstawicieli Tow. Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, odbywającej się w lwowskim Ratuszu np. nad nadaniem nazwy Szuchewycza lub Bandery jakiejkolwiek ulicy we Lwowie, i tego kompromisu zawartego przez władze miejskie Lwowa, by nie zadrażniać relacji z polską mniejszością! Tam, sytuacja taka jest nie do pomyślenia, u nas – codzienność… Smutne, że Polacy we Lwowie nie potrafią bronić swoich interesów tak, jak to robią po zachodniej stronie kordonu jałtańskiego Ukraińcy…

    • Czeslaw
      Czeslaw :

      Bo Ukraińcy po tej stronie granicy mają wsparcie władz Ukrainy a Polacy na Ukrainie nie tylko nie mają od polskich władz wsparcia ale są traktowani wręcz wrogo, też przez opozycję totalną. Głosowanie w RM w Przemyślu obnaża stanowisko poszczególnych partii.

  2. Piotrx
    Piotrx :

    Biskup Kocyłowski – antypolska działalność
    http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/biskup.html

    Antypaństwowa działalność w okresie II RP
    http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/raport.pdf

    Przyjęcie ochotników do SS-Galizien w Przemyślu
    http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/ss/ss.html

    Biskup Kocyłowski w uwspółcześnionej „Litanii Narodu Polskiego”
    http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/Litania/litania.html

    NIE dla ul. J.Kocyłowskiego w Przemyślu
    http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/aktualnosci/Kocylowski/Kocylowski.html