W Polsce z roku na rok spada liczba antysemickich incydentów. – wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W naszym kraju jest ich mniej niż w Niemczech, Francji czy Holandii.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w raporcie na temat antysemityzmu opublikowanym w piątek przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej zaprezentowano statystyki incydentów antysemickich w różnych krajach UE.

W 2017 roku w Polsce oficjalnie zarejestrowano 73 antysemickie incydenty. W większości były to różne napisy, także w sieci. 12 przypadków dotyczyło wyzwisk i pogróżek. Zanotowano także 3 ataki fizyczne oraz 2 przypadki zniszczenia mienia.

Z raportu wynika, że w Polsce systematycznie spada liczba takich aktów. W 2016 roku było ich 101 a w 2015 roku 167. Wcześniej w Polsce obowiązywał inny system rejestrowania przestępstw z nienawiści. W raporcie podkreślono, że nowy system daje MSWiA pełny obraz przestępstw z nienawiści i umożliwia analizowanie tego zjawiska.

O zmniejszeniu się liczby antysemickich incydentów świadczą także przywołane w raporcie statystyki Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dotyczące wyłącznie wandalizmów. Wynika z nich, że w 2013 roku było ich 10, w 2014 roku – 5, w 2015 i w 2016 roku – po 3 (brak danych za 2017 rok).

Z dostępnych danych zebranych w raporcie wynika, że pod względem przestępstw z motywem antysemickim w Unii Europejskiej przodują Niemcy. W 2017 roku takich przestępstw było tam 1504 – najwięcej od 2014 roku. We Francji incydentów antysemickich było 311 (najmniej od 2015 roku), w Holandii – 284, w Belgii – 56, na Węgrzech – 37 a w Rumunii 22. Nie wszystkie kraje UE udostępniły na potrzeby raportu aktualne dane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rabin Schudrich w niemieckim medium mówił o fali antysemityzmu w Polsce

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Co za brednie opowiadacie,przypisując Polsce np w 2017r 73 antysemickie incydenty,w większości napisy,wyzwiska i pogróżki.Kilkakrotnie w tym właśnie roku interlokutora na dyskusyjnym forum nazwałem parchem,bo Polakom nazistowskie cechy przypisywał-to jednak dyskusyjne 1:1 a nie antysemityzm.Żydzi często sami prowokują to co nazywają antysemityzmem.Dla mnie Żyd to jak każdy człowiek,ripostę też może oberwać i uważam ,żejest to normalne.