Ukraińska sekcja Polskiego Radia po raz kolejny powieliła histeryczną narrację ukraińskich mediów wobec polskich kibiców czczących Orlęta Lwowskie, tym razem używając wobec nich obraźliwego określenia.

Jak podawaliśmy w czwartek, ukraińskie służby zatrzymały na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt) trzech polskich studentów, kibiców Lechii Gdańsk, którzy odpalili w tym miejscu białą i czerwoną racę. Wszczęto w tej sprawie dochodzenie z podejrzeniem przestępstwa „chuligaństwa”, za które grozi do 4 lat więzienia. Jak pisaliśmy, w ukraińskich mediach działania polskich studentów określono mianem „prowokacji”.

Sprawę opisała również ukraińska sekcja Polskiego Radia. W artykule, który ukazał się w czwartek na stronie internetowej Programu dla Zagranicy Polskiego Radia S.A., poinformowano o zatrzymaniu studentów, w ślad za wicemerem Lwowa Andrijem Moskałenką nazywając ich „prowokatorami”.

Wyjaśnił on [Moskałenko – red.], że ochrona cmentarza zauważyła na jego terytorium trzech młodych ludzi z torbą, w której prowokatorzy przynieśli wielkie race. – napisało Polskie Radio nie biorąc inwektywy w cudzysłów. Przytoczone zdanie zostało powielone z artykułu ukraińskiej agencji Unian, która z kolei skopiowała je z relacji lwowskiego portalu Zaxid.net.

Jest to kolejny raz, gdy ukraińska sekcja Polskiego Radia bezkrytycznie powieliła histeryczną narrację strony ukraińskiej odnośnie działań polskich kibiców chcących uczcić lwowskie Orlęta. Jak pisaliśmy kilka dni temu, w sekcji ukraińskojęzycznej PR opublikowano artykuł nt. wywieszenia przez polskich kibiców baneru przypominającego o początkach polskiej piłki nożnej we Lwowie podczas meczu Polska-Czechy w Gdańsku. Był to biało-czerwony baner z napisem „Lwów – kolebka polskiej piłki”, a także godłem Polski i emblematami Pogoni Lwów, Czarnych Lwów i Lechii Lwów. Według ukraińskiej sekcji Polskiego Radia wywieszony przez polskich kibiców baner był „prowokacyjny”, zaś polskim kibicom zarzucono organizowanie „regularnych antyukraińskich prowokacji”. Jeszcze wcześniej ukraińska sekcja Polskiego Radia uznała, że oddanie przez kibiców Śląska Wrocław hołdu Lwowskim Orlętom przy pomocy biało-czerwonego transparentu i rac na Cmentarzu Orląt było „prowokacją”. Autorem wymienionych artykułów był Taras Andruchowycz, syn czołowego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Wczorajszy artykuł nazywający polskich kibiców „prowokatorami” był prawdopodobnie autorstwa innej osoby – został podpisany inicjałami N.B. (Н.Б.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, środowiska ukraińskie zdołały narzucić histeryczną narrację o „prowokatorach” niektórym przedstawicielom mniejszości polskiej na Ukrainie.

Kresy.pl / polradio.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz