Tygodnik “The Economist” zauważył pozytywne skutki programu “Rodzina 500 plus”. Jednocześnie obawia się, że inni “populiści” mogą pójść śladem PiS zdobywając popularność obietnicami zwiększenia pomocy społecznej.
Program „Rodzina 500 plus” odmienił polskie państwo opiekuńcze. – zauważa brytyjski “The Economist”. Tygodnik przypomina, że według szacunków Banku Światowego program obniżył stopę skrajnego ubóstwa wśród dzieci z 11,9 proc. do 2,8 proc. Brytyjskie czasopismo pisze, że „Rodzina 500+” jest źródłem popularności Prawa i Sprawiedliwości.
Wielu w polskich wsiach i miasteczkach czuło, że poprzedni rząd, kierowany przez liberalną Platformę Obywatelską, spoglądał na nich z góry. Przez ostatnie dwie dekady gospodarka szybko się rozwijała, ale rosły także nierówności, z ubóstwem bardziej powszechnym na obszarach wiejskich. Częściowo dlatego Polacy z prowincji głosowali na PiS. Program 500 Plus pasuje do katolickiej, prorodzinnej ideologii PiS. Wyborcy PiS częściej niż liberalni mają dwoje lub więcej dzieci a za stałe zasiłki można kupić więcej na obszarach wiejskich niż w drogiej Warszawie. – pisze “The Economist” zauważając jednocześnie, że pomimo wprowadzenia programu wydatki socjalne z Polsce w porównaniu do poziomu PKB wciąż są poniżej unijnej średniej.
Tygodnik przypomina także, że liberalna opozycja krytykowała program jako zbyt drogi, a obecnie, widząc jego popularność, zmieniła zdanie. Cytuje byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, który obecnie twierdzi, że Polskę stać na program, który kosztuje 1,3 proc. PKB przy wzroście gospodarczym na poziomie około 4 proc. Jak zauważono w artykule, „tradycyjne” partie w innych krajach Europy mogą zostać wkrótce poddane podobnej presji ze strony „populistów”, którzy będą chcieli zdobyć zaufanie wyborców obietnicami zwiększenia wydatków socjalnych.
Brytyjskie czasopismo jest zdania, że PiS rozbudowując państwo opiekuńcze wykazuje niewiele troski o długoterminowe skutki takiej polityki dla stabilności budżetu. Przypomina o obniżeniu wieku emerytalnego przy jednoczesnej masowej emigracji i niskim współczynniku dzietności w Polsce, co prowadzi do zmniejszania się liczby pracujących Polaków. Konstatuje jednak, że takie „błędne” kroki przynoszą popularność.
CZYTAJ TAKŻE: Litwa wprowadza comiesięczne wypłaty na dzieci. Wzorem polskie “500 plus”
Kresy.pl / The Economist
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!