Dzięki środkom z Senatu oddanie do użytku Domu Polskiego we Lwowie będzie możliwe w 2020 roku.

Osiem i pół miliona złotych znajdzie się w tegorocznym budżecie Senatu na budowę Domu Polskiego we Lwowie. – podała w poniedziałek TVP 3 Rzeszów. Są to największe środki, jakie do tej pory w jednym roku przeznaczono na tę inwestycję.

Jak podaje stacja, posłowie z senackiej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą obiecują, że Senat, który wziął na siebie finansowanie budowy Domu Polskiego we Lwowie, wyasygnuje w przyszłości na ten cel kolejne kwoty.

Mamy nadzieję, że w ciągu roku też uwolnią się jakieś dodatkowe środki. Oczywiście one będą przyznane tylko wtedy, kiedy zostanie zrealizowany plan prac, który jest przygotowany na ten rok. Jesteśmy cały czas bardzo wyczuleni na wszystko to, co dzieje się na placu budowy. – powiedział TVP3 senator Artur Warzocha (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą.

Według TVP3 rozpoczęte wiosną 2016 roku równoległe prace przy remoncie przekazanego Polakom do użytkowania starego budynku i budowie stojącego obok całkiem nowego budynku (będą one połączone przeszklonym patio), uległy nagłemu spowolnieniu na początku 2017 roku – nie było jasne, kto je sfinansuje. Dopiero latem Senat przeznaczył na nie 4,125 mln złotych. Dzięki temu od jesieni prace ponownie ruszyły.

W Domu Polskim będą mieścić się siedziby polskich organizacji działających we Lwowie, które obecnie wynajmują lokale w różnych miejscach miasta. Do zadań placówki będzie należało m.in.: prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych, promocja Polski na Ukrainie oraz nauczanie języka polskiego. Ma również pełnić rolę centrum informacji o UE, np. na temat unijnych programów pomocowych. Do tej pory na remont i budowę Domu Polskiego polski budżet przeznaczył od 2012 roku 9 milionów złotych. Całość inwestycji ma kosztować 41 mln złotych. TVP3 podaje, że otwarcie placówki nastąpi w 2020 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że początkowo planowano, że Dom Polski będzie pomnikiem na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kresy.pl / TVP 3 Rzeszów
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Wolyn1943 :

    Mam nadzieję, że będzie to Dom Polski we Lwowie, a nie jakieś bliżej nieokreślone „Centrum Europejskiego Dialogu we Lwowie”. Szkoda, że nie podano w jakiej wysokości strona ukraińska partycypuje w kosztach budowy. Mam nadzieję, że Ukraina daje co najmniej tyle, ile strona polska na Dom Narodny w Przemyślu!