W Senacie odbyło się spotkanie „Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”. w którym wzięli udział między innymi Małgorzata Kidawa-Błońska. Podczas wydarzenia Premier RP, w kontekście swoich ostatnich decyzji powiedział, że przywracając demokrację liberalną trzeba działać w kategoriach demokracji walczącej.

We wtorek w Senacie miało miejsce spotkanie „Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”. Wydarzenie uroczyście otworzyła Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, która powiedziała, że ład konstytucyjne w Polsce zależy od parlamentu oraz rządu.

“To od nas, od najważniejszych instytucji w kraju, zależy ład konstytucyjny i odpowiedzialność. My jako Senat, Sejm, rząd, mamy obowiązek naprawić zburzone relacje między poszczególnymi władzami oraz odbudować instytucje, i tak je zabezpieczyć, żeby już nigdy nie były zniszczone przez złe praktyki” –Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podczas spotkania głos zabrał również Premier RP Donald Tusk, który jasno zapowiedział, że w imię naprawy w Polsce demokracji liberalnej nadal będzie podejmował decyzje, które mogą być uznawane za “niezgodne z literą prawa”.

“Jeśli chcemy przywrócić ład konstytucyjny oraz fundamenty liberalnej demokracji, musimy działać w kategoriach demokracji walczącej. Oznacza to, że prawdopodobnie nie raz popełnimy błędy lub podejmiemy działania, które według niektórych autorytetów prawnych mogą być nie do końca zgodne z literą prawa, ale nic nie zwalnia nas z obowiązku działania” – Premier RP Donald Tusk.

Czytaj: Adam Bodnar chce wyrzucić z zawodu sędziów powołanych po 2018 roku

Słowa Donalda Tuska, były odpowiedzią na decyzję o “uchyleniu kontrasygnaty” dotyczącej Izby Cywilnej SN. Przypominamy, w sierpniu szef rządu zgodził się na wyznaczenie sędziego Sądu Najwyższego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej SN. Tusk złożył kontrasygnatę pod wnioskiem prezydenta Andrzej Dudy. Premier znalazł się w ogniu krytyki ze strony tej części środowiska sędziowskiego, która kwestionowała zmiany wprowadzone w wymiarze sprawiedliwości przez rząd PiS. Stwierdził następnie, że jego kontrasygnata była wynikiem “błędu”. Dwóch sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego – Dariusz Zawistowski i Karol Weitz – złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na kontrasygnatę premiera, wnioskując o natychmiastowe wstrzymanie zarówno decyzji prezydenta, jak i premiera. Sędziowie w skargach zarzucają, że decyzja prezydenta narusza konstytucję i ustawę o Sądzie Najwyższym. W poniedziałek Tusk poinformował o “uchyleniu kontrasygnaty”.

“W oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty” – szef rządu napisał na platformie X.

X/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply