Rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski powiedział w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin otrzyma zaproszenie na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spychalski potwierdził natomiast, że obecność Putina na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie jest przewidziana.

Spychalski był w czwartek gościem audycji „Puls Trójki” w Programie 3. Polskiego Radia. Zapytano go tam m.in. o przebieg uroczystości 1. września. Według rzecznika zostaną one podzielone na dwie części. Pierwsza część odbędzie się w godzinach rannych w Wieluniu z udziałem prezydentów Polski i Niemiec. Celem części wieluńskiej będzie pokazanie brutalizmu II wojny światowej w aspekcie cywilnym. Następna część obchodów z udziałem prezydenta Polski odbędzie się w Warszawie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Dopytywany o powód rezygnacji z organizowania porannych obchodów państwowych na Westerplatte Spychalski przyznał, w kontekście prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, że „z całą pewnością łatwiej jest rozmawiać o uroczystościach z kimś, kto jest ośrodkom władzy w Polsce przychylny, niż z takimi osobami, które są mniej przychylne”. Spychalski przypomniał, że poranne obchody rocznicy 1. września nie zawsze odbywały się na Westerplatte.

Rzecznik prezydenta potwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin nie został zaproszony na obchody rocznicy wybuchu wojny, przypominając, że Polska postanowiła zaprosić na nie jedynie przedstawicieli krajów UE, NATO, Partnerstwa Wschodniego oraz do Sekretarza Generalnego ONZ. Spychalski ujawnił, że dotychczas 30 krajów zapowiedziało przysłanie do Polski delegacji na szczeblu prezydentów, premierów lub szefów parlamentu. Jednocześnie rzecznik wskazał, że Putin otrzyma zaproszenie na uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz organizowane 27. stycznia przyszłego roku przez Muzeum Auschwitz-Birkenau. „Fakt wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie jest niezaprzeczalny i tutaj chęć współpracy z naszej strony absolutnie jest” – dodawał Spychalski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że swoje obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu organizuje Izrael. Według polskiej ambasady w Izraelu mają się one odbyć 23. stycznia. The Jerusalem Post informowało, że instytut Yad Vashem ma zamiar zaprosić na te obchody prezydentów USA i Francji, kanclerz Niemiec i premierów Kanady oraz Wielkiej Brytanii. Zaproszenie otrzymał również Andrzej Duda. Według dziennikarza „Do Rzeczy” i Wp.pl Marcina Makowskiego izraelskie obchody wyzwolenia obozu Auschwitz są wynikiem braku zaproszenia do Polski prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym władze Izraela chciały wspólnie świętować 75. rocznicę wyzwolenia obozu.

Kresy.pl / polskieradio24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz