Po niekorzystnym dla Polski wyroku unijnego trybunału w sprawie smogu rząd przyjął projekt zaostrzający wymagania wobec paliw stałych.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. – podało Ministerstwo Energii.

Projekt zakłada zakaz sprzedaży w sektorze komunalno-bytowym paliw najgorszej jakości – mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego i ich mieszanek zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego. Ustawa wprowadza także nieistniejące do tej pory narzędzie dla konsumenta – świadectwo jakości węgla, które klienci otrzymywać będą od sprzedawców węgla dostając w ten sposób informacje na temat wartości opałowej kupowanych paliw. Jak pisze PAP, nowe przepisy eliminują także proceder polewania węgla wodą dla zwiększenia jego masy.

Jak napisano na stronie internetowej ministerstwa, szczegółowe wymagania jakościowe dotyczące paliw wprowadzanych na rynek, w tym również wymagania dotyczące maksymalnego poziomu zasiarczenia węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych, określone zostaną w rozporządzeniu Ministra Energii, które wydane zostanie po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

ME zapewniło, że przyjęte rozwiązania nie godzą w polskie górnictwo. Eliminują one z rynku tzw. węgiel niesortowany pochodzący w całości z importu, sprzedawany przez nieuczciwych pośredników, do którego nieraz trafiają najgorsze gatunki czy odpady.

Kontrolą zgodności jakości paliw z normami, a także prawidłowością stosowania świadectw jakości, zajmować będzie się Inspekcja Handlowa. Kontrole będą odbywać się w składach węgla; nabywcy nie będą kontrolowani. Rząd przewidział półroczne vacatio legis dla projektowanych przepisów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Po wyroku trybunału UE w sprawie smogu Morawiecki zapowiada program termomodernizacji

Kresy.pl / me.gov.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz