Rada Medyczna przy premierze rozpadła się

Większość członków Rady Medycznej zrezygnowała z doradzania premierowi Morawieckiemu w sprawie pandemii koronawirusa.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej, ciała doradczego przy premierze RP, poprosiło w piątek szefa rządu o przyjęcie rezygnacji z dalszego udziału w jej pracach.

Oświadczenie o rezygnacji podpisali prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Wśród osób, które odchodzą z Rady, nie ma jej przewodniczącego prof. Andrzeja Horbana.

Jako powód rezygnacji sygnatariusze oświadczenia wskazali brak wpływu rekomendacji Rady na rzeczywiste działania i “wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

“Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych” – czytamy w oświadczeniu 13 członków Rady.

Według naukowców opuszczających Radę Medyczną rozbieżności pomiędzy przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście “bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej” a później w obliczu zagrożenia wariantem Omicron.

W oświadczeniu jest mowa o “rosnącej frustracji” z powodu braku politycznych możliwości wprowadzania “optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią”.

Członkowie Rady Medycznej grozili dymisją już w zeszłym tygodniu, po tym jak przewodniczący Rady zwlekał z publikacją jej stanowiska w sprawie zwalniania z pracy urzędników państwowych “negujących wartość szczepień przeciw COVID-19”. Chodziło o małopolską kurator, która na antenie Radia Zet opowiedziała się przeciw przymusowi szczepień dla nauczycieli, nazywając szczepionki przeciw koronawirusowi “eksperymentem”. Opinia Rady została w końcu opublikowana, ale małopolska kurator nie została zdymisjonowana.

CZYTAJ TAKŻE: ABW zbada powiązania członków Rady Medycznej z firmami farmaceutycznymi

Kresy.pl / polsatnews.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Nowy sukces polskiej demokracji. Rada Medyczna zbyteczna, gdyż rząd wie lepiej co robić. Nie po to Kaczyński i Morawiecki walczyli z komuną na barykadach, narażając swoje cenne dla narodu polskiego życie, by jakieś wykształciuchy rodem z PRL mówiły jak leczyć ludzi. A poza tym – zlikwidować jeszcze sejm i senat i wówczas będziemy mieli demokrację na 100% w przeciwieństwie do takich dyktatur jak Moskwa i Mińsk