Prokuratura zainteresowała się „sądem nad Judaszem” w Pruchniku

Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu na Podkarpaciu zleciła policji zabezpieczenie dowodów w sprawie „sądu nad Judaszem”, do którego doszło w Wielki Piątek w Pruchniku. – dowiedziało się we wtorek Radio Zet.

Zbieranie dowodów nie oznacza, że prokuratura przesądza, iż doszło do przestępstwa. Po zebraniu i zabezpieczeniu dowodów prokuratura oceni, czy doszło do złamania artykułu 257. kodeksu karnego, czyli do publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej lub rasowej.

„Zabezpieczanie dowodów właśnie trwa. W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o wszczęciu postępowania karnego” – powiedziała Radiu Zet rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, prokurator Marta Pętkowska.

Za naruszenie artykułu 257. kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Jak pisaliśmy, w Wielki Piątek w miasteczku Pruchnik w południowo-wschodniej Polsce odbył się tradycyjny lokalny zwyczaj „sądu nad Judaszem”. Kukle wyobrażającej Judasza Iskariotę, apostoła, który wydał Jezusa Chrystusa, nadano wygląd stereotypowego Żyda – z pejsami, długim nosem i jarmułką na głowie. „Judasz” otrzymał 30 uderzeń kija, w nawiązaniu do 30 srebrników, które Judasz Iskariota otrzymał od arcykapłanów. Następnie kukłę zawleczono ulicami na most, gdzie obcięto jej głowę, a tułów podpalono i wrzucono do niewielkiej rzeki. W wydarzeniu brali udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Tradycja „sądu nad Judaszem” sięga XVIII w. Została jednak zapomniana w ostatnich latach, ale wznowiona w tym roku.

Wydarzenie, jako antysemickie, opisały polskie i zagraniczne, w tym izraelskie media. Zwyczaj skrytykował Światowy Kongres Żydów, a następnie polski episkopat i szef MSW.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Konsul Izraela oskarżył konsulat RP we Lwowie o propagowanie antysemityzmu jasełkami [+FOTO]

Kresy.pl / Radio Zet
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Czeslaw :

  Czy był by taki szum gdyby spalono kukłę Goebelsa, dr Mengele czy Hitlera, czy to obraziło by naród niemiecki, czy tego nie wolno robić, młodzież powinna wiedzieć że zło należy karać. W tym przypadku jeden Żyd Judasz za 30 srebrników (taki szmalcownik) wydał na śmierć drugiego Żyda Chrystusa a w Pruchniku wybatożono kukłę tego szmalcownika i robi się szum na cały świat. że to antysemityzm. To że ten specjalista od zwalczania „faszystów i antysemityzmu” min.Brudziński wpisuje się w tą idiotyczną histerię to mnie nie dziwi ale że nawet nasz Episkopat włącza się w tą hucpę to mnie dziwi. Przecież historia ukrzyżowania Jezusa i Zmartwychwstania to historia o złych i dobrych Żydach. Dobrzy Żydzi to apostołowie a żli to faryzeusze. Czy ten Episkopat jest jeszcze katolicki czy jakiś „genderowy”. Zło należy potępiać i karać, po śmierci będzie to ogień piekielny a dobro nagradzać
  A czy prokuratura zainteresowała się jak w Tarnowie dzieci uczestniczyły w święto Purim?

 2. tagore
  tagore :

  Żaba PIS już jest ugotowana ,teraz kolej na wizerunek Chrystusa na krzyżu.
  Jest wybitnie antysemicki,wisi na nim nie Polak ,a Żyd i do tego jego okrutna śmierć wynika z wyroku Sanchedrynu czyli innych Żydów. Czyli każdy wizerunek Chrystusa jest oskażeniem narodu izraelskiego o fanatyzm religijny i sadystyczne skłonności.

 3. tagore
  tagore :

  A poza tym gdyby nie donos Judasza oskarżającego Chrystusa o działanie przeciwko Państwu Rzymskiemu ,straż świątynna i „aktywiści” ukamienowali by Chrystusa i jego uczniów na ulicy wykonując wyrok Sanchedrynu.
  Poncjusz Piłat nie miał prawa uchylić tego wyroku ,dlatego gdy ustalił że nie ma przestępstwa przeciwko Rzymowi próbował kruczków prawnych by uwolnić
  niewinnego w jego oczach człowieka.