Zamachy na Sri Lance były odwetem za atak na meczety w Nowej Zelandii

Przedstawiciel rządu Sri Lanki poinformował, że seria zamachów na kościoły katolickie i hotele na Sri Lance była odwetem za atak na dwa meczety w Nowej Zelandii w marcu tego roku.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wiceminister obrony Ruwan Wijewardene powiedział, iż wstępne dochodzenie wykazało, że ataki na kościoły i hotele przeprowadzone w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance, w których zginęło ponad 300 osób, były odwetem za masakry muzułmanów dokonane przez Brentona Tarranta w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii 15 marca br.

Wiceminister wymienił dwie lokalne organizacje odpowiedzialne za zamachy – są nimi radykalna islamska organizacja National Thowheeth Jama’ath oraz „JMI”. Urzędnik nie rozwinął tego skrótu. Równocześnie do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Poinformowała o tym we wtorek powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq. Według agencji Reutera w związku z zamachami zatrzymano już 40 osób, w tym obywatela Syrii, którego po przesłuchaniu aresztowano.

Wciąż rośnie liczba ofiar – według Ruwana Wijewardene w wyniku zamachów życie straciło 311 osób. Ponad pół tysiąca jest rannych.

Jak pisaliśmy, 15. marca br. zwolennik supremacji białych Brenton Tarrant zabił w dwóch meczetach w Christchurch w sumie 49 muzułmanów a ponad 40 ranił (jedna osoba zmarła później w szpitalu). Tarrant przed zamachem opublikował w Internecie 74-stronicowy manifest, w którym wychwalał norweskiego terrorystę Andersa Breivika i podkreślał „wyższość białej rasy”. Jako motyw swojego zamachu wskazał zamach w Sztokholmie w 2017, dokonany przez islamistę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Odwet za atak na Koptów – Egipt bombarduje dżihadystów w Libii

Kresy.pl / PAP / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz