Prokuratura oskarża liderki tzw. Strajku Kobiet

Liderki tzw. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mogą stanąć przed sądem w związku z domniemanym zagrożeniem epidemicznym, jakie stworzyły zwołując proaborcyjne manifestacje. Prokuratura na początku lipca skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do sądu.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała w piątek, że Prokuratura Okręgowa skierowała na początku lipca do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko trzem liderkom tzw. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – Marcie L., Klementynie S. i Agnieszce C.-F.

Prokuratura zarzuca wymienionym osobom, że organizując masowe protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej sprowadziły „niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób” i spowodowały zagrożenie epidemiczne w postaci możliwości zarażenia się koronawirusem. Zarzut ten wiąże się zagrożeniem karą pozbawienia wolności do lat 8.

Ponadto Marta L. została oskarżona o znieważenie funkcjonariuszy policji i publiczne pochwalanie dewastowania obiektów sakralnych oraz złośliwego przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktów religijnych.

Jak podawaliśmy, Marta L. usłyszała zarzuty w lutym br. Część zarzucanych jej czynów miała zostać popełniona w czasie proaborcyjnej manifestacji feministek, która odbyła się 28 listopada zeszłego roku w Warszawie. Z kolei do pochwalania przez nią takich czynów jak niszczenie fasad kościołów czy złośliwe zakłócanie wykonywaniu aktów religijnych, miało dojść w czasie wywiadu, którego udzieliła jednej z rozgłośni radiowych 27 października 2020 roku.

Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 roku orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wywołało to początkowo masowe protesty zwolenników liberalizacji przepisów antyaborcyjnych, połączone z falą dewastacji świątyń i innych obiektów kultu religijnego. Od końca października 2020 roku do początku marca br. miały miejsce 152 takie przypadki.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply