Polacy wykonali największy kołysany dzwon na świecie

55 ton waży „Vox Patris” (Głos Ojca) – największy kołysany dzwon na świecie, który wykonali polscy ludwisarze i odlewnicy. Powstał na zamówienie Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii, do którego trafi w przyszłym roku. – podała w czwartek Polska Agencja Prasowa.

Dzwon odlano już rok temu, lecz dzisiaj w Krakowie odbyła się jego uroczysta prezentacja. Przy wykonaniu dzwonu współpracowali specjaliści z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, odlewnicy z krakowskiego Metalodlewu SA oraz firma Rduch Bells & Clocks z Czernicy k. Rybnika. W prace było zaangażowanych ponad 100 osób. Efektem ich pracy jest 55-tonowy kolos mający ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy.

Wykonanie tak wielkiego dzwonu było nie lada wyzwaniem, ponieważ mający ponad 200-letnie doświadczenie zakład z Przemyśla ma na koncie dzwony ważące „zaledwie” do 10 ton. Tymczasem trzeba było wykonać dzwon o wiele większy niż największy kołysany dzwon na świecie – do tej pory był nim ważący ponad 36 ton i odlany w Holandii dzwon w japońskiej miejscowości Gotenba na stoku góry Fudżi.

Do wykonania dzwonu potrzebna była forma tradycyjnie wykonana z gliny zmieszanej z końskim łajnem. Do budowy jej rdzenia wykorzystano 9 tys. cegieł. Formę zalewano stopem miedzi i cyny (w proporcjach 78 do 22) o temperaturze 1070 stopni Celsjusza.

Wlanie materiału do formy jest jednym z najważniejszych etapów naszej pracy. Trwało to około 12 minut i towarzyszyły temu niesamowite emocje tym bardziej, że pierwszy odlew nam nie wyszedł. Istotne było, czy forma wytrzyma ciśnienie i ciężar metalu. Po chwili okazało się, że metal został w formie i to było ukoronowanie naszej ciężkiej pracy – mówił w czwartek dziennikarzom Waldemar Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Olszewski miał na myśli nieudaną próbę odlania dzwonu w listopadzie 2016 roku, która nie powiodła się z powodu rozszczelnienia formy. Druga próba odlania dzwonu powiodła się latem 2017 roku. Przeprowadzono ją w Metalodlewie w Nowej Hucie, który jest jedyną odlewnią w Polsce, posiadającą możliwości techniczno-technologiczne do stworzenia takiego dzwonu. Ludwisarzom i odlewnikom pomagali naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy służyli im obliczeniami, symulacjami i wynikami badań laboratoryjnych. „Ta pierwsza próba odlania dzwonu dała nam wiele informacji i po analizach zastosowaliśmy inne materiały do uszczelnienia formy i lepiej ją zabezpieczyliśmy przed otwarciem” – mówił dr inż. Dariusz Bartocha z Politechniki Śląskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dzwon czeka jeszcze na wykonanie serca, które będzie ważyć około 2 ton. Później odbędą się próby brzmienia „Vox Patris”, chociaż specjaliści z firmy Rduch Bells & Clocks już obliczyli teoretycznie wszystkie jego parametry. „Pierwsze wrażenie będzie takie, że będą nam przechodziły ciarki po plecach. Dźwięk tego dzwonu będzie odczuwany nie tylko zmysłem słuchu, ale całym ciałem” – zapowiadał Grzegorz Klyszcz, właściciel firmy.

W przyszłym roku „Vox Patris” popłynie statkiem do Brazylii, gdzie zostanie zawieszony na ponad 100-metrowej wieży.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: „Dzwon Hitlera” zostanie w kościelnej dzwonnicy

Kresy.pl / PAP / Gazeta Krakowska

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz