Obywatelski projekt ustawy STOP447 trafi do Sejmu

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformował w poniedziałek o zebraniu 200 tys. podpisów niezbędnych dla procedowania obywatelskiego projektu ustawy w Sejmie.

„To był historyczny dzień. Dziękujemy! 200 000 podpisów dostarczonych do Sejmu. Ogromny sukces prawych Polaków i Rot Niepodległości” – napisał na Twitterze Bąkiewicz. Podpisy w sprawie inicjatywy ustawodawczej mającej określić stanowisko państwa polskiego wobec roszczeń finansowych zgłaszanych przez organizacje żydowskie z USA zbierano od maja zeszłego roku. Bąkiewicz ogłosił rozpoczęcie akcji na licznym marszu przeciwników roszczeń i bierności władz RP w tej sprawie, jaki odbył się w Warszawie 11 maja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Partia rządząca nie wydaje się jednak skłonna do poparcia projektu ustawy blokującej roszczenia amerykańskich organizacji żydowskich. „Zgłaszanie obecnie jakichś projektów „anty-447″ jest bezsensowne” – powiedziała PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Przedstawicielka partii Jarosława Kaczyńskiego stwierdziła, że „nie jesteśmy nikomu nic winni” a „sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana”. Według Czerwińskiej to właśnie rządy jej partii mają gwarantować, że Polska nie ustąpi przed roszczeniami.

Innego zdania jest pełnomocnik komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej występującej w tej sprawie. Jak powiedział Bąkiewicz – „Posługując się nomenklaturą pokerową możemy powiedzieć „sprawdzamy” panie Jarosławie Kaczyński. Chcemy wiedzieć na kogo Polacy, patrioci mają głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich, czy faktycznie na „dobrą zmianę”, lepszą zmianę.

W zeszłym roku projekt ustawy klubu Kukiz’15 o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, którego pierwsze czytanie miało dziś odbyć się w Sejmie, został zdjęty przez PiS z porządku obrad. Politycy K’15 mówili o skandalu i strachu PiS przed „Przedsiębiorstwem Holokaust”. „Proszę państwa, to jest świadectwo tego, że PiS zamierza płacić Żydom w związku z ogromnymi roszczeniami majątkowymi!” – stwierdził wówczas na posiedzeniu Sejmu prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Organizacje żydowskie z USA stoją na stanowisku, że mają prawo do mienia lub finansowej rekompensaty za mienie należące niegdyś do obywateli II RP żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie wojny i nie pozostawili prawnych spadkobierców. Ustawa JUST Act, zwana także ustawą 447, nakłada na władze USA obowiązek wspierania tych roszczeń. Kampanię propagandową w tej sprawie rozpoczęła właśnie Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego WJRO. W czasie lutowej konferencji w Warszawie poświęconej sprawom Bliskiego Wschodu szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo mówił o konieczności uwzględnienia tych roszczeń w pracy ustawodawczej polskiego parlamentu.

PAP/twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz