Policja ujęła dwie osoby mające mieć związek z sobotnim pobiciem czterech studentów z Izraela pod jedną z warszawskich dyskotek. Jak podano, są to „obywatele Holandii pochodzenia ormiańskiego”. Główny sprawca pobicia, który prawdopodobnie jest Palestyńczykiem, przebywa poza granicami Polski.

Komenda Stołeczna Policji podała w środę w komunikacie, że dzięki intensywnym czynnościom udało się ustalić osoby podejrzane o udział w napaści na Żydów. Dwie z tych osób zostały zatrzymane w środę rano w Poznaniu – są to obywatele Holandii pochodzenia ormiańskiego. Pozostali dwaj podejrzani, w tym sprawca pobicia, obecnie przebywają poza Polską. Z ustaleń śledczych wynika, że mogli opuścić nasz kraj w niedzielę rano. W związku z tym dalsze działania będą odbywać się w ramach współpracy międzynarodowej.

Jak podano, dotychczasowe ustalenia śledztwa potwierdzają przypuszczenia, że główny napastnik mógł być Palestyńczykiem. Odnośnie obywatelstwa i narodowości ostatniego podejrzanego policja nie wypowiedziała się. Zatrzymanie obu pozostałych podejrzanych nazwano „kwestią czasu”.

Jak pisaliśmy, do ataku doszło, gdy izraelscy studenci wychodzili w sobotę rano z jednego z nocnych klubów przy ulicy Twardej w Warszawie i zamierzali odjechać taksówkami. Jeden z nich, Yotam Kashpizky, powiedział The Jerusalem Post, że w tym momencie podeszła do nich grupa młodych ludzi, których nazwał „Arabami”. Ludzie ci dowiedziawszy się, że studenci są Żydami, zaczęli krzyczeć „wolna Palestyna”, „wolna Gaza” oraz „p…ć Izrael”. Najbardziej agresywny napastnik krzyczał, że „nienawidzi Żydów” i zaatakował czterech studentów. Dwóch z nich trafiło do szpitala, gdzie udzielono im pomocy medycznej. Według policji informacja o pobiciu trafiła do niej o godzinie 9. ze szpitala.

Zdarzenie zakwalifikowano jako stosowanie przemocy z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej bądź bezwyznaniowości (art. 119 kk).

Kresy.pl / policja.waw.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz