Częste doniesienia o odkryciu nielegalnego przywozu śmieci z Niemiec do Polski zwróciły uwagę niemieckiego medium.

Niemiecka rozgłośnia radiowo-telewizyjna Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb) odnotowała coraz częstsze doniesienia o nielegalnym przywozie do Polski niemieckich śmieci, które trafiają potem na dzikie wysypiska. Jak napisano w czwartek w artykule, który ukazał się na stronie internetowej rozgłośni, niemieckie firmy, a tym również z Brandenburgii, we współpracy z polskimi wspólnikami robią wielki interes na pozbywaniu się odpadów w Polsce.

Hałdy wysokie na osiem metrów, setki ton odpadów. To są znaleziska na leśnych drogach lub opustoszałych terenach poprzemysłowych. – alarmuje rbb. Rozgłośnia przypomina o głośnym przypadku złapania na gorącym uczynku kierowcy ciężarówki, który w październiku br. wiózł śmieci z Niemiec na teren gminy Czerniejewo w powiecie gnieźnieńskim. Jak napisano, obecnie polska prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Jednak, jak zauważa rbb, problem nielegalnych śmieci z Niemiec nie jest nowy.

PRZECZYTAJ: Kilka tysięcy ton śmieci z Niemiec na dzikim wysypisku w Wielkopolsce

Od lat niemieccy przedsiębiorcy i ich polscy wspólnicy robią na tym wielki biznes – powiedział niemieckiej rozgłośni Przemysław Kurowicki z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. – W tym roku wykryliśmy osiem przypadków nielegalnego przywozu śmieci z Niemiec. Są to tylko te, które zostały ujawnione. Są to częściowo przetworzone odpady, które są głównie wysyłane tutaj przez firmy z Brandenburgii” – mówił polski urzędnik.

PRZECZYTAJ: Udaremniono próbę nielegalnego przywozu śmieci z Niemiec do Polski

Jak pisze rbb, zdaniem polskich urzędników proceder jest ciężki do wykrycia. Pomimo częstych kontroli transporty wciąż trafiają do Polski, ponieważ ich dokumenty są najczęściej w idealnym porządku. Dopiero fizyczne sprawdzenie ładunku ciężarówki pozwala odkryć, że przewożony towar jest niezgodny z deklaracją. Według rbb w czterech przypadkach doszło do zwrotu ładunku stronie niemieckiej.

Niemcy mają opinię kraju, w którym ochrona środowiska jest bardzo ważna. Jednak polscy sąsiedzi mogą powiedzieć coś zupełnie innego na ten temat – konkluduje rbb.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Bytom: za nielegalnymi wysypiskami śmieci stoją zorganizowane grupy przestępcze

Kresy.pl / rbb
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Taka to mentalność Niemców, to się odnosi nie tylko oczywiście do śmieci, ale do większości towarów, rzeczy. Jak coś jest gorsze, nie spełnia określonych norm i można sprzedać – raus do Polski. Artykuły spożywcze trafiające nie tylko do Polski nie są takie same jak tam. Tu zazwyczaj trafia tzw. gorszy sort, niejednokrotnie po zawyżonej cenie.
    Gdyby kiedyś odkryto u nas zakopane odpady nuklearne, nie powinno to nikogo zdziwić. Swoją drogą, gdzie są odpowiednie służby, urzędasy w gminie obrastający w tłuszcz też niczego nie widzą/wiedzą?