Zmarł Leopold Kozłowski-Kleinman – kompozytor, dyrygent i pianista, nazywany „ostatnim klezmerem Galicji”, honorowy obywatel Krakowa. W listopadzie ubiegłego roku obchodził setne urodziny. – poinformowano we wtorek na stronie internetowej miasta Krakowa.

Leopold Kozłowski urodził się 26. listopada 1918 roku w Przemyślanach k. Lwowa jako Leopold Kleinman w żydowskiej rodzinie o znakomitych tradycjach muzycznych. Jego dziadek Pejsach Brandwein był założycielem kapeli słynnej w całych Austro-Węgrzech, jego ojciec Herman Kleinman również był wybitnym kapelmistrzem wykonującym muzykę klezmerską.

Cała rodzina Leopolda Kleinmana zginęła w Holokauście. Jemu i bratu udało się uciec z obozu w Kurowicach. Trafili do wsi Hanaczów, gdzie funkcjonowała polska samoobrona odpierająca ataki OUN-UPA. Żydowski oddział partyzancki Abrama Bauma, do którego należał Leopold, stał się częścią samoobrony wsi.

Ukrywało się tam około 30 Żydów, dla których chłopi wykopali bunkry i zdobywali żywność. Ukraińscy nacjonaliści najpierw donosili do gestapo, że w Hanaczowie ukrywa się Żydów, a gdy Niemcy nie odkryli bunkrów, wiosną 1944 r. wieś została zaatakowana przez Ukraińską Armię Powstańczą. Nasz oddział zmusił UPA do odwrotu, wielu mieszkańców Hanaczowa udało się uratować. – mówił po latach w jednym z wywiadów.

W czasie jednego z napadów upowcy zabili jego brata. Pocięli Dolka siekierą. Gdy wróciłem, usłyszałem tylko: „Szeregowiec Kleinman. Nie możemy wam pokazać ciała brata ze względu na drastyczność tego morderstwa. – wspominał.

Po wojnie, już jako Leopold Kozłowski związał się z Krakowem, gdzie skończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był związany m.in. z Teatrem Żydowskim w Warszawie i cygańskim zespołem „Roma”. Był autorem muzyki teatralnej i filmowej. W 2014 roku został Honorowym Obywatelem Krakowa.

Jak pisaliśmy, w listopadzie ub. roku artysta obchodził swoje setne urodziny. Dla uczczenia jubileuszu Leopolda Kozłowskiego Krakowskie Forum Kultury zorganizowało w Teatrze Variete koncert jubileuszowy z udziałem samego maestra.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kraków apeluje do Lwowa o potępienie OUN-UPA

Kresy.pl / krakow.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz