Do końca 2018 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji spersonalizowało ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru – podała w piątek Polska Agencja Prasowa powołując się na dane MSWiA.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do 31. grudnia 2018 wydano ponad 165 tys. paszportów według wzoru opracowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wnioski o wydanie nowego paszportu można było składać od 5 listopada ub. roku. Dokumenty wydawano zarówno Polakom w kraju, jak i w konsulatach za granicą.

MSWiA chwali się, że nowy wzór paszportu dzięki najnowocześniejszym zabezpieczeniom zalicza się do najlepszych paszportów na świecie. Strona spersonalizowana paszportu jest wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwiło zainstalowanie w nim chipa zawierającego dane. Specjalny zawias powoduje, że każda próba odłączenia strony od dokumentu będzie widoczna.

Przypomnijmy, że po ukraińskich interwencjach, m.in. Andrija Parubija u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, MSWiA zrezygnowało z umieszczenia na stronach wizowych nowego wzoru polskiego paszportu grafiki przedstawiającej kapliczkę na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ukraińcy uważali, że pojawienie się wizerunku miejsca położonego na Ukrainie w polskim dokumencie jest niedopuszczalne. Karczewski osobiście rozmawiał w tej sprawie z ministrem Błaszczakiem. Motyw kapliczki zamieniono na wizerunek Antosia Petrykiewicza, 14-letniego chłopca, który poległ w 1919 roku w walce z Ukraińcami i spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Po protestach Litwy motyw Ostrej Bramy w Wilnie został zastąpiony w nowych paszportach wizerunkiem płyty w Mauzoleum Matka i Serce Syna (grobu matki Józefa Piłsudskiego, w którym pochowano także serce Marszałka).

PRZECZYTAJ: MSWiA zrezygnowało z motywów Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt w paszportach

Oprócz tego nowe paszporty posiadają następujące motywy graficzne związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę: Eugeniusz Kwiatkowski, Gabriel Narutowicz, kopiec Piłsudskiego w Krakowie, obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego i orzełek legionowy (motywy wybrane w głosowaniu internetowym), oraz ustalone wcześniej motywy stałe: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

Kresy.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply