Do końca 2018 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji spersonalizowało ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru – podała w piątek Polska Agencja Prasowa powołując się na dane MSWiA.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do 31. grudnia 2018 wydano ponad 165 tys. paszportów według wzoru opracowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wnioski o wydanie nowego paszportu można było składać od 5 listopada ub. roku. Dokumenty wydawano zarówno Polakom w kraju, jak i w konsulatach za granicą.

MSWiA chwali się, że nowy wzór paszportu dzięki najnowocześniejszym zabezpieczeniom zalicza się do najlepszych paszportów na świecie. Strona spersonalizowana paszportu jest wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwiło zainstalowanie w nim chipa zawierającego dane. Specjalny zawias powoduje, że każda próba odłączenia strony od dokumentu będzie widoczna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że po ukraińskich interwencjach, m.in. Andrija Parubija u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, MSWiA zrezygnowało z umieszczenia na stronach wizowych nowego wzoru polskiego paszportu grafiki przedstawiającej kapliczkę na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ukraińcy uważali, że pojawienie się wizerunku miejsca położonego na Ukrainie w polskim dokumencie jest niedopuszczalne. Karczewski osobiście rozmawiał w tej sprawie z ministrem Błaszczakiem. Motyw kapliczki zamieniono na wizerunek Antosia Petrykiewicza, 14-letniego chłopca, który poległ w 1919 roku w walce z Ukraińcami i spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Po protestach Litwy motyw Ostrej Bramy w Wilnie został zastąpiony w nowych paszportach wizerunkiem płyty w Mauzoleum Matka i Serce Syna (grobu matki Józefa Piłsudskiego, w którym pochowano także serce Marszałka).

PRZECZYTAJ: MSWiA zrezygnowało z motywów Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt w paszportach

Oprócz tego nowe paszporty posiadają następujące motywy graficzne związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę: Eugeniusz Kwiatkowski, Gabriel Narutowicz, kopiec Piłsudskiego w Krakowie, obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego i orzełek legionowy (motywy wybrane w głosowaniu internetowym), oraz ustalone wcześniej motywy stałe: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz