Koalicja pod wodzą USA rozpoczęła wycofywanie wojsk z Syrii

Dowodzona przez USA koalicja ogłosiła w piątek rozpoczęcie wycofywania wojsk z Syrii – podała agencja AFP powołując się na oficjalnego przedstawiciela sztabu operacji „Inherent Resolve”, pułkownika Seana Ryana.

Ryan potwierdził, że koalicja „przystąpiła do procedury wyjścia z Syrii”, jednak odmówił podania szczegółów harmonogramu, lokalizacji i ruchów wojsk z powodów bezpieczeństwa.

Agencja TASS powołując się na czwartkowe doniesienia CNN napisała, że USA już w poprzednich dniach zaczęły wycofywać sprzęt wojskowy z Syrii. W ciągu kilku dni wywieziono pierwszą partię „naziemnego sprzętu wojskowego”. Według tych doniesień oczekuje się, że siły USA najpierw wycofają się z północnej części kraju.

Jak pisze AFP, rozpoczęcie wycofywania wojsk potwierdziło także Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według jego szefa Abdela Rahmana w czwartek bazę wojskową w Rmelan w północno-wschodniej Syrii opuściło 150 amerykańskich żołnierzy, około 10 wozów opancerzonych i pewna ilość ciężkiego sprzętu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 19. grudnia ub. roku prezydent USA Donald Trump ogłosił niespodziewanie, że Amerykanie wycofają swoje wojska z Syrii. Jak napisał na Twitterze, jedynym powodem, dla którego wyrażał zgodę na pozostawanie wojsk USA w Syrii była konieczność zniszczenia ISIS, a jego zdaniem warunek ten został spełniony. Pod koniec grudnia senator Lindsey Graham po rozmowie z Trumpem zasugerował, że Pentagon dostał więcej czasu na wyjście z Syrii niż początkowo zapowiadane 30 dni. Na początku stycznia br. doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział podczas wizyty w Izraelu, że proces wycofania Amerykanów z Syrii nie będzie natychmiastowy i że muszą zostać spełnione określone warunki – resztki Państwa Islamskiego muszą zostać pokonane a Turcja dać gwarancję, iż nie uderzy w kurdyjskich bojowników sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi w Syrii.

Kresy.pl / AFP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz