Posłowie Konfederacji zamierzają złożyć wniosek o wotum nieufności dla nowego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. O swoich zastrzeżeniach wobec ministra Konfederacja poinformowała w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak zauważył poseł Jakub Kulesza, minister Kościński zasłynął postulatem likwidacji obrotu gotówkowego w Polsce. Według Kuleszy jest to “jedyna kwestia z jakiej znamy pana ministra”. Poseł podkreślał, że konfederaci nie zgadzają się na likwidację pieniądza gotówkowego. Michał Urbaniak, inny z posłów Konfederacji, którzy wystąpili na konferencji, zwrócił uwagę na to, że likwidacja obrotu gotówkowego będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców, a także całkowitą kontrolą państwa nad wydatkami obywateli.

Z kolei poseł Grzegorz Braun wskazał na fakt, iż o Kościńskim, który do polskiej polityki trafił w 2015 z sektora bankowego, niewiele wiadomo.

Nierozważnym byłoby obdarzanie zaufaniem kogoś, kogo nie znamy, osoby dla opinii publicznej anonimowej. (…) Jest rzeczą nie tak często spotykaną, by dorosły człowiek wkraczał w życie publiczne nie prezentując narodowi, który ma w tym rządzie reprezentować, żadnej biografii. Pan Minister Kościński jest człowiekiem, którego znamy z niezbyt obszernej notki w Wikipedii. (…) Zdajmy sobie sprawę, że minister finansów jest człowiekiem, który zarządza portfelem każdej polskiej rodziny. W tych sprawach potrzebne jest jakieś minimum zaufania. – mówił Braun, nazywając Kościńskiego “Rostowskim plus”, w nawiązaniu do jego pracy w brytyjskiej bankowości.

Braun krytykował nominację Kościńskiego na ministra finansów już we wtorek podczas debaty po expose premiera Morawieckiego. “To jest obraza dla wysokiej izby, żeby proponować, aby poparła kandydaturę (…) anonimowego dla polskiej opinii publicznej ministra”. Braun zarzucił także premierowi, że mianował na szefa MF swojego “kolegę” (Morawiecki i Kościński znają się z pracy w sektorze bankowym – red.), którego “biografia zaczyna się około pięćdziesiątki”.

Konfederaci oświadczyli przy tym, że “nie fetyszyzują”niejasności wokół wykształcenia ministra Kościńskiego uznając, potrafią rozpoznać “kompetencje wynikające z doświadczenia”.

Do złożenia wniosku o wotum nieufności dla ministra potrzeba podpisów co najmniej 69 posłów, zatem Konfederacja będzie musiała przekonać do swojego pomysłu posłów innych ugrupowań.

CZYTAJ TAKŻE: 237 głosów „za”, 215 „przeciw”. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Morawieckiego

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply