Podczas wznowionych prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia „Toledo” przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie odnaleziono szczątki co najmniej dwóch osób. Były przy nich fragmenty polskiego umundurowania.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało w poniedziałek o odkryciu pochowanych potajemnie szczątków „co najmniej dwóch osób” na terenie dawnego więzienia „Toledo” w Warszawie. Prace poszukiwawcze wznowiono trzy dni temu na terenie, na którym w czerwcu br. ujawniono szkielety trzech innych osób.

Jak podano, odnalezione dzisiaj szczątki były ułożone w sposób charakterystyczny dla większości tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych – ofiary zostały bezwładnie wrzucone do dołów śmierci i zasypane. Przy szkieletach odnaleziono fragmenty polskiego umundurowania.

„To ważne, że dziś odnaleźliśmy szczątki kolejnych ofiar, które nie będą już dłużej spoczywać gdzieś pod murem, w bezimiennym dole. Zabezpieczymy te szczątki, poddamy badaniu genetycznemu i pochowamy z należnym szacunkiem. To nasza misja, aby nikogo nie pozostawić +na polu bitwy+” – powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Prace poszukiwawcze na terenie dawnego więzienia przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie potrwają do 18 września. Specjaliści BPiI IPN nie wykluczają, że dojdzie do ujawnienia kolejnych szczątków ofiar zbrodni komunistycznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (tzw. Toledo) funkcjonowało w latach 1944-1956 po zajęciu prawobrzeżnej Warszawy przez Armię Czerwoną. UB i NKWD więziły w nim żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych. Wśród więźniów „Toledo” uchodziło za więzienie najbardziej surowe. Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na podstawie analizy dokumentów archiwalnych, relacji świadków (w tym byłych więźniów), badania fotografii lotniczych, planów i map geodezyjnych oraz na podstawie wizji lokalnej wytypowali niewielki, niezabudowany obszar na terenie byłego więzienia, który mógł być wykorzystywany w czasach stalinowskiego reżimu jako miejsce egzekucji i pochówku więźniów.

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz