Podczas wznowionych prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia “Toledo” przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie odnaleziono szczątki co najmniej dwóch osób. Były przy nich fragmenty polskiego umundurowania.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało w poniedziałek o odkryciu pochowanych potajemnie szczątków “co najmniej dwóch osób” na terenie dawnego więzienia “Toledo” w Warszawie. Prace poszukiwawcze wznowiono trzy dni temu na terenie, na którym w czerwcu br. ujawniono szkielety trzech innych osób.

Jak podano, odnalezione dzisiaj szczątki były ułożone w sposób charakterystyczny dla większości tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych – ofiary zostały bezwładnie wrzucone do dołów śmierci i zasypane. Przy szkieletach odnaleziono fragmenty polskiego umundurowania.

“To ważne, że dziś odnaleźliśmy szczątki kolejnych ofiar, które nie będą już dłużej spoczywać gdzieś pod murem, w bezimiennym dole. Zabezpieczymy te szczątki, poddamy badaniu genetycznemu i pochowamy z należnym szacunkiem. To nasza misja, aby nikogo nie pozostawić +na polu bitwy+” – powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Prace poszukiwawcze na terenie dawnego więzienia przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie potrwają do 18 września. Specjaliści BPiI IPN nie wykluczają, że dojdzie do ujawnienia kolejnych szczątków ofiar zbrodni komunistycznych.

Jak pisaliśmy, więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (tzw. Toledo) funkcjonowało w latach 1944-1956 po zajęciu prawobrzeżnej Warszawy przez Armię Czerwoną. UB i NKWD więziły w nim żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych. Wśród więźniów „Toledo” uchodziło za więzienie najbardziej surowe. Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na podstawie analizy dokumentów archiwalnych, relacji świadków (w tym byłych więźniów), badania fotografii lotniczych, planów i map geodezyjnych oraz na podstawie wizji lokalnej wytypowali niewielki, niezabudowany obszar na terenie byłego więzienia, który mógł być wykorzystywany w czasach stalinowskiego reżimu jako miejsce egzekucji i pochówku więźniów.

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply