Instytut Pamięci Narodowej ściągnął klauzulę tajności z materiałów dotyczących operacji “Dialog” obejmującej nawiązanie przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Urząd Ochrony Państwa kontaktów ze służbami specjalnymi USA.

“Chodzi o wydarzenia z 1990 r., czyli okres, w którym CIA nawiązywało pierwsze kontakty z polskim MSW i Urzędem Ochrony Państwa. W dokumentach są opisane kulisy współpracy Agencji z naszym wywiadem” – napisał o treści dokumentów odtajnionych przez IPN “Dziennik Gazeta Prawna”. Służby miały porozumiewać się co do współpracy w regionie Bliskiego Wschodu i utworzenia na terytorium Polski amerykańskiej infrastruktury nasłuchowej.

Gazeta pisze o materiałach na temat spotkania delegacji CIA i Zarządu Wywiadu UOP z 29 czerwca 1990 r. jakie znalazły się w odtajnionym zbiorze. Amerykanie poprosili polską służbę o ocenę sytuacji w ZSRR i republikach bałtyckich przyznając się, że brakuje im tego rodzaju informacji ze względu na skuteczność radzieckiego kontrwywiadu. Amerykanie proponowali też przekazanie informacji o działających w Polsce agentach radzieckiego wywiadu wojskowego i cywilnego w zamian za pomoc polskich służb na terenie państw bliskowschodnich.

Według “Dziennika Gazety Prawnej” odtajnienie tego rodzaju działań wraz z nazwiskami prowadzących je oficerów służb specjalnych zostało odebrane krytycznie w USA. “Złamano prostą zasadę: informacji wywiadowczych, o ile nie są związane z działalnością przestępczą, nigdy się oficjalnie nie ujawnia” – twierdzi cytowane przez gazetę amerykański źródło. “IPN nie zamazał nazwisk i detali. To szkoda dla relacji między służbami” — powiedział z kolei gen. Henryk Jasik, ostatni szef Departamentu I MSW, w PRL nadzorującego wywiad cywilny.

Ambasada USA w Warszawie nie chciała komentować sprawy. Natomiast rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych uznał, że procedura odtajnienia dokumentów “była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa”.

To nie pierwsze kontrowersyjne działanie IPN. W czerwcu bieżącego roku wiele krytyki wzbudziło ujawnienie przez Instytut danych obcokrajowców współpracujących z polskich służbami specjalnymi w czasach PRL.

onet.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply