Aż 8,5 proc. Polaków skarży się na problemy z dostępnością opieki zdrowotnej. Tylko w trzech państwach UE potrzeby obywateli były w 2018 roku gorzej zaspokojone niż w Polsce. – podał w piątek Forsal powołując się na dane Eurostatu.

Badanie przeprowadzono wśród mieszkańców UE w wieku 16 lat i starszych. Średnio 3,6 proc. Europejczyków uważało, że w 2018 roku ich potrzeby dotyczące usług medycznych nie zostały zaspokojone. Polska znalazła się w tym zestawieniu jako czwarta od końca (8,5 proc.). Bardziej niezadowoleni byli tylko mieszkańcy Grecji (10,2 proc.), Łotwy (11,1 proc.) i Estonii (18,9 proc). W rankingu najlepiej wypadły Austria i Hiszpania – tylko 0,4 proc. badanych w tych krajach odczuwało, że ich potrzeby związane z opieką medyczną nie zostały zaspokojone.

Polacy najczęściej wskazywali na długą kolejkę oczekujących jako powód niezaspokojenia potrzeb medycznych – dotknęło to 2,8 proc. badanych. 2,1 proc. opóźniało wizytę u lekarza czekając na poprawę zdrowia a 1,5 proc. w ogóle nie miało czasu na zajęcie się swoim zdrowiem. Dopiero czwartą wskazywaną przyczyną były zbyt drogie usługi medyczne (1,1 proc.). To właśnie ta ostatnia przyczyna była wskazywana najczęściej w całej Europie (średnio 1 proc.). Na długie kolejki narzekało 0,9 proc. Europejczyków a 0,6 proc. zwlekało z wizytą u lekarza licząc, że zdrowie samo się polepszy.

W Europie wysokie koszty opieki medycznej najbardziej doskwierały Grekom (8,3 proc.), co Forsal złożył na karb przedłużającego się kryzysu gospodarczego w Grecji. Kolejne państwa, których obywatele najczęściej wskazywali na drogie leczenie to Łotwa (4,2 proc.), Rumunia (3,4 proc.), Włochy (2 proc.), Belgia (1,7 proc.), Portugalia (1,6 proc.), Bułgaria (1,5 proc.) i Cypr (1,4 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużają się kolejki do lekarzy

Kresy.pl / Forsal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply