Aż 8,5 proc. Polaków skarży się na problemy z dostępnością opieki zdrowotnej. Tylko w trzech państwach UE potrzeby obywateli były w 2018 roku gorzej zaspokojone niż w Polsce. – podał w piątek Forsal powołując się na dane Eurostatu.

Badanie przeprowadzono wśród mieszkańców UE w wieku 16 lat i starszych. Średnio 3,6 proc. Europejczyków uważało, że w 2018 roku ich potrzeby dotyczące usług medycznych nie zostały zaspokojone. Polska znalazła się w tym zestawieniu jako czwarta od końca (8,5 proc.). Bardziej niezadowoleni byli tylko mieszkańcy Grecji (10,2 proc.), Łotwy (11,1 proc.) i Estonii (18,9 proc). W rankingu najlepiej wypadły Austria i Hiszpania – tylko 0,4 proc. badanych w tych krajach odczuwało, że ich potrzeby związane z opieką medyczną nie zostały zaspokojone.

Polacy najczęściej wskazywali na długą kolejkę oczekujących jako powód niezaspokojenia potrzeb medycznych – dotknęło to 2,8 proc. badanych. 2,1 proc. opóźniało wizytę u lekarza czekając na poprawę zdrowia a 1,5 proc. w ogóle nie miało czasu na zajęcie się swoim zdrowiem. Dopiero czwartą wskazywaną przyczyną były zbyt drogie usługi medyczne (1,1 proc.). To właśnie ta ostatnia przyczyna była wskazywana najczęściej w całej Europie (średnio 1 proc.). Na długie kolejki narzekało 0,9 proc. Europejczyków a 0,6 proc. zwlekało z wizytą u lekarza licząc, że zdrowie samo się polepszy.

W Europie wysokie koszty opieki medycznej najbardziej doskwierały Grekom (8,3 proc.), co Forsal złożył na karb przedłużającego się kryzysu gospodarczego w Grecji. Kolejne państwa, których obywatele najczęściej wskazywali na drogie leczenie to Łotwa (4,2 proc.), Rumunia (3,4 proc.), Włochy (2 proc.), Belgia (1,7 proc.), Portugalia (1,6 proc.), Bułgaria (1,5 proc.) i Cypr (1,4 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużają się kolejki do lekarzy

Kresy.pl / Forsal
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz