Pod względem proporcji zgonów związanych z COVID-19 na milion mieszkańców Polska znalazła się na trzecim miejscu.

W Polsce liczba ta zbliża się właśnie do 100 tys. co daje naszemu krajowi 15 miejsca na świecie pod tym względem. Dokładnie to samo miejsce zajmujemy pod względem łącznej wykrytej liczby zakażonych, która sięgnęła 4,220 mln. Sytuacja wygląda jednak dla Polaków dużo gorzej gdy weźmiemy pod uwagę proporcję strat.

Portal Wirtualna Polska podał 5 stycznia dane na temat zgonów osób chorych na COVID-19 zebrane przez Johns Hopkins University. Przy przeliczeniu ich na milion mieszkańców okazuje się, że w Polsce proporcja ta przekroczyła 2,5 tys. To trzeci wynik na świecie. Gorzej pod względem epidemicznej śmiertelności w stosunku do populacji jest tylko w Peru i Brazylii.

Portal przytacza też dane, według których niemal 100 tys. zgonów chorych na COVID-19 w Polsce to około 11 proc. zgonów w całej Unii Europejskiej. Tymczasem mieszkańcy Polski stanowią tylko 8,5 proc. łącznej populacji Wspólnoty.

“O ile liczba zachorowań to sprawa zachowań ludzkich, o tyle liczba zgonów to efekt nieprzygotowania populacji do pandemii, czyli niskich statystyk szczepień” – skomentował dla Wirtualnej Polski  prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – “Jak sobie z tym radzić? We Francji prezydent Emmanuel Macron wprowadził surowe obostrzenia, w wyniku których zaszczepiło się dodatkowych 5 mln osób. W tym samym czasie na ulice wyszło kilka, kilkanaście tys. protestujących. Na tych liczbach widać rachunek zysków i strat”.

Prof. Gut przeciwstawia strategię władz Francji praktyce polskich władz – “W Polsce jest głaskanie po główce. Ubawiłem się, słysząc, że obecne obostrzenia poluzowano na sylwestra. Przecież wiadomo, że wirus rozprzestrzenia się głównie przez aktywność i spotkania uwzględniające mieszanie środowisk. Zbieramy teraz żniwo braku odważnych decyzji”.

Czytaj także: Z powodu pandemii COVID-19 drastycznie spadła oczekiwana długość życia

wiadomosci.wp.pl/worldometers.info/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply