Śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich wszczęte dzisiaj przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Mokotów trwało tylko kilka godzin. Według Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało już ono umorzone. „To było chyba najszybsze śledztwo świata” – powiedziała Onetowi prokurator Ewa Wrzosek, która wszczęła śledztwo.

Śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zostało wszczęte w czwartek po doniesieniu osoby prywatnej.  Jego celem było zbadanie, czy wybory w czasie stanu epidemii nie sprowadzą „niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób”. Grozi za to do 8 lat więzienia. Jak mówiła prok. Ewa Wrzosek, która wszczęła śledztwo, na jej decyzję miała wpływ m.in. opinia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) przygotowana na zlecenie Senatu. Dotyczyła ona ustawy o wyborach „kopertowych”, którą obecnie zajmuje się Senat. Epidemiolodzy uznali w niej, że wybory wiążą się z ryzykiem nasilenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Kilka godzin po tym, jak w mediach pojawiła się informacja o wszczęciu śledztwa, Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiadomiła o jego umorzeniu. Chyr wskazała na fakt, że ustawa nie jest jeszcze obowiązującym prawem a „ostateczny termin wyborów jest nieznany”. Wskazała też na fakt, że doniesienie było skierowane przeciwko rzecznikowi PiS. Według niej decyzja o wszczęciu śledztwa nie miała faktycznego ani prawnego uzasadnienia.

W rozmowie z Onetem prok. Wrzosek nie ukrywała swojego zdumienia. „To było chyba najszybsze śledztwo świata, bo trwało łącznie jakieś trzy godziny. Przez ponad 25 lat pracy nie spotkałam się z czymś takim. Nie wiem przez kogo zostało to śledztwo umorzone i w jakim trybie”. Wrzosek wskazała, że w momencie zakończenia przez nią pracy akta sprawy były jeszcze w prokuraturze rejonowej. Nie zdążono także wykonać żadnych czynności procesowych. „Bardzo chciałabym poznać uzasadnienie tej decyzji i dowiedzieć się jaka była podstawa prawna tego działania” – mówiła.

Według Onetu prok. Ewa Wrzosek należy do krytycznego wobec działań PiS w wymiarze sprawiedliwości stowarzyszenia prokuratorów „Lex super omnia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Sosnowca zapowiedział zgłoszenie maila od Poczty Polskiej do prokuratury

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz