Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca poinformował w czwartek o otrzymaniu maila od Poczty Polskiej, w którym zwracała się do niego o udostępnienie danych mieszkańców miasta. Prezydent uważa to za próbę wyłudzenia danych.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował o złożeniu do prokuratury zawiadomienia w sprawie wyłudzenia danych osobowych. Chodzi o maila, którego otrzymał od Poczty Polskiej w sprawie wyborów korespondencyjnych. Zdaniem Chęcińskiego droga jaką wybrał urząd do skontaktowania się z nim jest niewłaściwa i rodzi obawy o próbę wyłudzenia informacji.

“W środku nocy o godz. 2:26 otrzymaliśmy tajemniczego maila wysłanego na zwykłą skrzynkę urzędową. Ktoś podpisany ,,Poczta Polska” zwraca się do nas z wnioskiem o udostępnienie szczegółowych danych blisko 170 tys. Sosnowiczan celem przeprowadzenia wyborów prezydenckich – przekazał prezydent poprzez swój profil w mediach społecznościowych.

“Mało tego, że mail nie jest w żaden sposób uwierzytelniony, to dodatkowo czytam w nim: ,,Wyżej wymieniony plik powinien zostać skompresowany do pojedynczego pliku […] BEZ HASŁA”. W obawie przed próbą wyłudzenia danych osobowych zwróciłem się do Prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych o podjęcie stosownych czynności służbowych” – informował.

Zdaniem samorządowca nawet jeśli Poczta Polska zawiadomiłaby go w prawidłowy sposób o jej potrzebach, to nie oznaczałoby, że przekazałby jej wymagane informacje.

Dziennikarz RMF FM ustalił, że samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich będą odmawiać wydawania urn wyborczych Poczcie Polskiej. Prezydenci miast mają nie współpracować z placówkami ze względu na to, że ustawa o wyborach korespondencyjnych nie opuściła jeszcze senatu, przez co ich zdaniem obowiązują tradycyjne wybory i urny będą potrzebne w lokalach wyborczych.

Związek Miast Polskich przygotował dla samorządowców szablon odpowiedzi, który ma pomóc nie wydaniu urn wyborczych.

Zobacz też: Gowin uznał, że przeprowadzenie wyborów 10 maja będzie nielegalne

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

1) Na dzień 10 maja br. są wyznaczone wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym nie możemy udostępnić nikomu posiadanych przez nas urn wyborczych, gdyż będą one potrzebne do przeprowadzenia głosowania.

2) W związku z wyznaczonymi na 10 maja br. wyborami prezydenta RP nie możemy wyrazić zgody na lokalizację w siedzibie obwodowej komisji wyborczej ani w jej pobliżu żadnych urządzeń, które mogłyby zakłócić przebieg głosowania”.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w sierpniu? Gowin rozmawiał na ten temat z liderami Koalicji Polskiej

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zadeklarował, że nie udostępni Poczcie Polski spisu wyborców zawierającego ich adresy, co jest niezbędne dla przeprowadzenia na terenie miasta wyborów prezydenckich.

Kresy.pl/Dziennik Zachodni

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Taki mail wygląda to na prowokację. A samorządowa wojna przeciwko Rządowi skończy się komisarycznym zarządem. W sytuacji gdy Berlin prowadzi przeciwko Polsce twardą walkę o utrzymanie wypływu kapitału z Polski działania opozycji trudno inaczej traktować.