Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca poinformował w czwartek o otrzymaniu maila od Poczty Polskiej, w którym zwracała się do niego o udostępnienie danych mieszkańców miasta. Prezydent uważa to za próbę wyłudzenia danych.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował o złożeniu do prokuratury zawiadomienia w sprawie wyłudzenia danych osobowych. Chodzi o maila, którego otrzymał od Poczty Polskiej w sprawie wyborów korespondencyjnych. Zdaniem Chęcińskiego droga jaką wybrał urząd do skontaktowania się z nim jest niewłaściwa i rodzi obawy o próbę wyłudzenia informacji.

„W środku nocy o godz. 2:26 otrzymaliśmy tajemniczego maila wysłanego na zwykłą skrzynkę urzędową. Ktoś podpisany ,,Poczta Polska” zwraca się do nas z wnioskiem o udostępnienie szczegółowych danych blisko 170 tys. Sosnowiczan celem przeprowadzenia wyborów prezydenckich – przekazał prezydent poprzez swój profil w mediach społecznościowych.

„Mało tego, że mail nie jest w żaden sposób uwierzytelniony, to dodatkowo czytam w nim: ,,Wyżej wymieniony plik powinien zostać skompresowany do pojedynczego pliku […] BEZ HASŁA”. W obawie przed próbą wyłudzenia danych osobowych zwróciłem się do Prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych o podjęcie stosownych czynności służbowych” – informował.

Zdaniem samorządowca nawet jeśli Poczta Polska zawiadomiłaby go w prawidłowy sposób o jej potrzebach, to nie oznaczałoby, że przekazałby jej wymagane informacje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziennikarz RMF FM ustalił, że samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich będą odmawiać wydawania urn wyborczych Poczcie Polskiej. Prezydenci miast mają nie współpracować z placówkami ze względu na to, że ustawa o wyborach korespondencyjnych nie opuściła jeszcze senatu, przez co ich zdaniem obowiązują tradycyjne wybory i urny będą potrzebne w lokalach wyborczych.

Związek Miast Polskich przygotował dla samorządowców szablon odpowiedzi, który ma pomóc nie wydaniu urn wyborczych.

Zobacz też: Gowin uznał, że przeprowadzenie wyborów 10 maja będzie nielegalne

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

1) Na dzień 10 maja br. są wyznaczone wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym nie możemy udostępnić nikomu posiadanych przez nas urn wyborczych, gdyż będą one potrzebne do przeprowadzenia głosowania.

2) W związku z wyznaczonymi na 10 maja br. wyborami prezydenta RP nie możemy wyrazić zgody na lokalizację w siedzibie obwodowej komisji wyborczej ani w jej pobliżu żadnych urządzeń, które mogłyby zakłócić przebieg głosowania”.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w sierpniu? Gowin rozmawiał na ten temat z liderami Koalicji Polskiej

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zadeklarował, że nie udostępni Poczcie Polski spisu wyborców zawierającego ich adresy, co jest niezbędne dla przeprowadzenia na terenie miasta wyborów prezydenckich.

Kresy.pl/Dziennik Zachodni
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz