Tegoroczna pielgrzymka chasydów do Leżajska nie odbędzie się. Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański zabronił jej organizacji w ramach walki z koronawirusem.

Jak podał w środę Urząd Miasta w Leżajsku, w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku infekcji koronawirusem w tym mieście burmistrz zabronił Fundacji Chasydów Polska przygotowań oraz organizacji tegorocznej pielgrzymki chasydów. Ortodoksyjni Żydzi z całego świata od wielu lat odwiedzają w Leżajsku grób cadyka Elimelecha Weissbluma, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. 17 marca przypada 233. rocznica jego śmierci.

Oprócz tego burmistrz Ireneusz Stefański zalecił w związku z pierwszym przypadkiem koronawirusa w Leżajsku zachowanie szczególnych środków ostrożności, unikanie skupisk ludzi i dbałość o higienę rąk. Zapowiedział też podjęcie kolejnych kroków eliminujących rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Jak podaje TVN24, w poprzednich latach miasto rozstawiało namioty, w których chasydzi mogli przebywać. W tym roku nie będzie tego robić, by nie organizować spotkania masowego. W rozmowie z portalem stacji wiceburmistrz Andrzej Janas nie wykluczył jednak, że do Leżajska przybędą pojedynczy chasydzi.

Już wcześniej było wiadomo, że tegoroczna pielgrzymka chasydów do Leżajska nie będzie przypominać poprzednich, ponieważ w związku z zagrożeniem koronawirusem liczba chętnych do wzięcia w niej udziału spadła kilkunastokrotnie.

W środę rano wojewoda podkarpacka Ewa Leniart potwierdziła pierwszą infekcję koronawirusem na Podkarpaciu. Chora jest 57-letnia mieszkanka Leżajska, pracownica tamtejszej przychodni zdrowia. 9 marca zgłosiła się ona do szpitala w Łańcucie z objawami infekcji, testy wykazały u niej obecność koronawirusa. Stan pacjentki jest określany jako dobry. Służby sanitarno-epidemiologiczne identyfikują osoby, które miały z nią styczność.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Krzysztof Bosak apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich na jesień

Kresy.pl / miastolezajsk.pl / tvn24.pl / wp.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz