Osoby przebywające na kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, które chcą wiedzieć, czy są zakażone, mogą skorzystać z mobilnych punktów pobierania wymazów do badań, zwanych popularnie “drive-thru”. Strona z adresami ruszyła w niedzielę. Wysłane zostały pierwsze smsy.

Osoby przebywające na kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem mogą skorzystać z mobilnych punktów pobierania wymazów do badań, zwanych popularnie “drive-thru”. “Dziś zostały wysłane pierwsze smsy do osób przebywających na kwarantannie. W wiadomościach tekstowych znajdują się informacje odsyłające na stronę internetową, na której są szczegółowe wskazania” – oświadczył w niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Strona działa pod adresem https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran. Można znaleźć na niej m.in. interaktywną mapę, na której znajdują się oznaczenia pokazujące lokalizację mobilnych punktów pobrań.

Na stronie poinformowano, że badanie można wykonać w 12 dniu kwarantanny pod warunkiem posiadania własnego samochodu, umożliwiającego przemieszczanie się bez kontaktu z innymi osobami. Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.

Po wykonaniu badania wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Informację o wyniku przekaże też laboratorium.

W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić daną osobę z kwarantanny.

Podkreślono, że w razie braku możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, należy skontaktować się z sanepidem, który ma możliwość umówienia danej osoby na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Zobacz także: Do sieci wyciekły adresy osób objętych kwarantanną. Sprawę bada policja i prokuratura

polsatnews.pl / pacjent.gov.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply