Polska i Kanada jako członkowie Rady Gubernatorów MAEA zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Jak czytamy na stronie Państwowej Agencji Atomistyki, Polska i Kanada jako członkowie Rady Gubernatorów MAEA zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Najbliższe, cykliczne posiedzenie Rady Gubernatorów jest zaplanowane na 7 marca, ale Polska i Kanada chcą, aby nie później niż 2 marca zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady, poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Wśród powodów złożenia wniosku kraje wymieniają utratę przez ukraińskie władze kontroli wskutek działań zbrojnych nad Czarnobylską Elektrownią Jądrową oraz znajdującymi się tam materiałami jądrowymi, jak również prowadzenie działań zbrojnych przez Federację Rosyjską w sąsiedztwie tego obiektu oraz pozostałych elektrowni jądrowych na Ukrainie. Prowadzenie działań zagrażających elektrowniom jądrowym narusza art. 56 Protokołu dodatkowego do Konwencji Genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych (Protokół I z 8 czerwca 1977 r.), którego przepisy zakazują ataków na elektrownie jądrowe i inne cele znajdujące się na ich terenie lub w ich pobliżu.

Rada Gubernatorów liczy 35 państw członkowskich. Jest jednym z dwóch, obok dorocznej Konferencji Generalnej, organów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odpowiedzialnych za kierunki jej działań. Rada analizuje i przedstawia Konferencji Generalnej zalecenia dotyczące sprawozdań finansowych, zadań programowych oraz budżetu MAEA. Rozpatruje wnioski o członkostwo w Agencji, zatwierdza standardy bezpieczeństwa MAEA oraz porozumienia w zakresie zabezpieczeń materiałów jądrowych.

Polska jest członkiem Rady Gubernatorów w kadencji 2020 – 2022.

Ukraińska agencja jądrowa i ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowały w piątek, że odnotowują wzrost poziomu promieniowania z terenu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu – przekazała agencja prasowa Reutera.

Eksperci z państwowej agencji jądrowej nie podali dokładnych poziomów promieniowania, ale stwierdzili, że zmiana była spowodowana ruchem ciężkiego sprzętu wojskowego w okolicy, unoszącym radioaktywny pył w powietrze. „Promieniowanie zaczyna rosnąć. Na razie nie jest to krytyczne dla Kijowa, ale prowadzimy monitoring” – poinformowało MSW.

Zobacz też: [RELACJA NA ŻYWO] Rosja zaatakowała Ukrainę

W czwartek, doradca ukraińskiego prezydenta ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że elektrownia atomowa w Czarnobylu została przejęta przez siły rosyjskie

„Nie można powiedzieć, że elektrownia atomowa w Czarnobylu jest bezpieczna po całkowicie bezsensownym ataku Rosjan” – powiedział. „To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w dzisiejszej Europie” – powiedział Podolak.

Zobacz też: “Ten kraj tylko mnie okrada. Nie będę go bronić”. Oburzający artykuł na stronie Onetu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej informował, że rosyjskie wojsko próbuje przejąć elektrownię atomową w Czarnobylu. „Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie” – napisał Zełenski.

Wcześniej doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że wojsko z terytorium Białorusi wkroczyło do strefy elektrowni atomowej w Czarnobylu. „Gwardia Narodowa strzegąca składowiska odpadów promieniotwórczych weszła w walkę z wrogiem. Jeżeli w wyniku ostrzału artyleryjskiego najeźdźców składowisko odpadów promieniotwórczych zostanie zniszczone, to pył promieniotwórczy może pokryć tereny Ukrainy, Białorusi i Kraje UE” – napisał Heraszczenko.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply