Ukraińska agencja jądrowa i ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowały w piątek, że odnotowują wzrost poziomu promieniowania z terenu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu – przekazała agencja prasowa Reutera.

Jak przekazała agencja prasowa Reutera, ukraińska agencja jądrowa i ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowały w piątek, że odnotowują wzrost poziomu promieniowania z terenu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu – przekazała agencja prasowa Reutera.

Eksperci z państwowej agencji jądrowej nie podali dokładnych poziomów promieniowania, ale stwierdzili, że zmiana była spowodowana ruchem ciężkiego sprzętu wojskowego w okolicy, unoszącym radioaktywny pył w powietrze. „Promieniowanie zaczyna rosnąć. Na razie nie jest to krytyczne dla Kijowa, ale prowadzimy monitoring” – poinformowało MSW.

Zobacz też: [RELACJA NA ŻYWO] Rosja zaatakowała Ukrainę

W czwartek, doradca ukraińskiego prezydenta ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że elektrownia atomowa w Czarnobylu została przejęta przez siły rosyjskie

„Nie można powiedzieć, że elektrownia atomowa w Czarnobylu jest bezpieczna po całkowicie bezsensownym ataku Rosjan” – powiedział. „To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w dzisiejszej Europie” – powiedział Podolak.

Zobacz też: “Ten kraj tylko mnie okrada. Nie będę go bronić”. Oburzający artykuł na stronie Onetu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej informował, że rosyjskie wojsko próbuje przejąć elektrownię atomową w Czarnobylu. „Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie” – napisał Zełenski.

Wcześniej doradca szefa MSW Ukrainy Anton Geraszczenko poinformował, że wojsko z terytorium Białorusi wkroczyło do strefy elektrowni atomowej w Czarnobylu. „Gwardia Narodowa strzegąca składowiska odpadów promieniotwórczych weszła w walkę z wrogiem. Jeżeli w wyniku ostrzału artyleryjskiego najeźdźców składowisko odpadów promieniotwórczych zostanie zniszczone, to pył promieniotwórczy może pokryć tereny Ukrainy, Białorusi i Kraje UE” – napisał Geraszczenko.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply