Brytyjczycy chcą zorganizowania misji militarnej w cieśninie Ormuz wymierzonej w działania Iranu. Polska jest wśród państw zainteresowanych tą koncepcją.

Stosunki między Wielką Brytanią i Iranem zaostrzyły się po tym gdy Brytyjczycy na początku lipca zajęli na Gibraltarze irański tankowiec Grace I, oskarżając jego właścicieli i załogę o łamanie sankcji nałożonych na Syrię. Irańczycy odpowiedzieli na to 20 lipca zatrzymaniem brytyjskiego tankowca Stena Impero, który przepływał przez cieśninę Ormuz, nad którą leży Iran. Londyn chce siłą powstrzymać Irańczyków przed braniem odwetu na brytyjskich statkach. Władze Zjednoczonego Królestwa chcą zorganizować międzynarodową misję morską, która miałaby odstraszyć siły zbrojne Teheranu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal rmf24.pl poinformował w środę za agencją Reuters, że zorganizowania takiej misji chcą również Francuzi, którzy aspirują wraz z Brytyjczykami do dowodzenia nią. Poparcie dla inicjatywy Londynu i Paryża wyraziły już Włochy i Dania. Jednak „zainteresowanie” dołączeniem do operacji militarnej zachodnioeuropejskich mocarstw wyraziły już także Niemcy, Hiszpania, Szwecja i Polska. Rmf24.pl pisze, ze polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest „zaniepokojone incydentami ze strony Iranu”.

Już w lutym roku bieżącego rząd Prawa i Sprawiedliwości zgodził się aby to właśnie w Warszawie władze USA przeprowadziły antyirańską w swym wyrazie międzynarodową konferencję poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu.

Napięcia w relacjach między Iranem a mocarstwami zachodnimi narastają od zeszłego roku po tym gdy USA wymówiły wielostronne porozumienie w sprawie irańskiego programu jądrowego i jednostronnie obłożyły ten bliskowschodni kraj dotkliwymi sankcjami.

rmf24.pl/kresy.pl

 

 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Znowu te pisowskie sqrwysyny chcą przelewać krew polskiego żołnierza w interesie zachodnich koncernów. Brytyjczycy to zdrajcy, zdradzili nas w 1939 r i w 1944 r. Sprzedali Polskę Stalinowi, a nasi generałowie Maczek i inni, aby przeżyć po wojnie, musieli pracować jako barmani.

    Nigdy, przenigdy nie należy pomagać brytolom.