Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz skomentował dla mediów dzisiejsze spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej.

Na spotkaniu szefowie resortów spraw zagranicznych omawiali nowy etap konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jacek Czaputowicz przyznał, że nie udało im się osiągnąć porozumienia w sprawie nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z eskalacją konfliktu do jakiej doszło niedawno w Cieśninie Kerczeńskiej. 25 listopada ukraiński okręt staranował na tym akwenie holownik wchodzący w skład zespołu trzech okrętów ukraińskich, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan. Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu a także ich załogi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Choć nie ma zgody na nowe sankcje przeciw Rosji, według Czaputowicza ministrowie spraw zagranicznych „osiągnęli porozumienie w ocenie sytuacji”, jak przytacza rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. „Unia Europejska domaga się zwrotu okrętów [Ukrainie], uwolnienia 24 przetrzymywanych marynarzy, wznowienia możliwości żeglugi na tym akwenie” – powiedział Czaputowicz. Przedstawił także stanowisko naszego państwa – „Polska obstaje przy konieczności zdecydowanych działań, wychodzących poza kolejne deklaracje. Sankcje byłyby odpowiednie. Część państw uważa, że trzeba dać Moskwie szansę, żeby ona, przede wszystkich, uwolniła zatrzymanych i zwróciła okręty”.

W czasie spotkania w Brukseli reprezentant Polski chciał także kontynuowania rozmów z rządem Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. Premier tego państwa Theresa May wycofała w poniedziałek wniosek o głosowanie nad umową o wyjściu z Unii Europejskiej w Izbie Gmin. May chce jeszcze uzyskać dodatkowe deklaracje ze strony UE w sprawie statusu Irlandii Północnej. „Opowiadalibyśmy się za pewną elastycznością, bo najgorszym rozwiązanym byłby brak tego porozumienia. To byłoby najgorsze także dla Polaków, którzy pracują, żyją w Wielkiej Brytanii”- słowa Czaputowicza przytacza Polskie Radio.

Czaputowicz poruszył także kwestię nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dokonanej w listopadzie przez parlamentarzystów PiS pod naciskiem Unii Europejskiej. „Gdy nowelizacja ustawy o Sadzie Najwyższym wejdzie w życie, nie będzie materialnej podstawy do utrzymywania skargi w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciw Polsce” – ocenił szef polskiej dyplomacji cytowany przez TVP Info. Wysłuchanie w sprawie stanu praworządności w Polsce odbędzie się już we wtorek na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej. „Przedstawimy nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym, pokazując, że w pełni realizuje ona oczekiwania Trybunału Sprawiedliwości UE. Na pewno odpowiemy na pytania dotyczące systemu praworządności, jeśli by takie były” – zapewnił Czaputowicz.

ria.ru/polskieradio.pl/tvp.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz