Unik May – brytyjska premier odwołała głosowanie w spawie Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May podjęła w poniedziałek decyzję o przesunięciu debaty i głosowania nad umową o opuszczeniu Unii Europejskiej w Izbie Gmin.

Przytaczając stanowisko May, BBC twierdzi, że premier przyznała, że jeśli go głosowania nad Brexitem doszłoby 11 grudnia, umowa między Wielką Brytanią i UE jaką wynegocjowała, zostałaby odrzucona „znaczną większością” głosów. May zamierza teraz podjąć w Brukseli kolejne rozmowy z eurokratami i uzyskać od nich dodatkowe „zapewnienia” w sprawie statusu Irlandii Północnej. To właśnie deputowani Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) z tego regionu, od których wsparcia w parlamencie zależy trwanie rządu konserwatystów, zdecydowanie sprzeciwiają się umowie regulującej warunki opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, jako podważającej suwerenną władzę Londynu nad tym regionem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeremy Corbyn, lider głównej siły opozycyjnej, Partii Pracy ocenił, że krok May świadczy o tym, że brytyjska premier „straciła kontrolę nad wydarzeniami”. Jednocześnie uznał jednak, że na wtorkowym szczycie UE przywódcy państw członkowskich mogą podjąć rozmowy z szefową brytyjskiego rządu.

BBC twierdzi, że „zwrot” wykonany przez premier May nastąpił po kilku dniach nalegań najważniejszych ministrów, by przeprowadzić głosowanie w sprawie umowy o Brexicie we wcześniej zaplanowanym terminie, mimo sprzeciwu wielu deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej. Przeciw umowie chcą głosować zarówno zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, jak i ci, którzy uważają umowę o Brexicie za tak niekorzystną, że za lepsze uważają wystąpienie z Unii bez żadnego formalnego dokumentu.

May nie zadeklarowała kiedy odbędzie się debata i głosowanie w sprawie umowy. Stwierdziła jedynie, że jest to zależne od tego jak dużo czasu zajmą jej kolejne rozmowy z przedstawicielami UE. Jako ostateczny termin określiła 21 stycznia. Stwierdziła także, że data 29 marca przyszłego roku, jako dzień w którym ustaje członkostwo Wielkiej Brytanii w UE pozostaje dla niej wiążąca. Jeśli umowa o nowych warunkach współpracy obu podmiotów nie zostanie podpisana, dojdzie do tak zwanego „twardego Brexitu”.

bbc.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz