Azerbejdżański konsulat honorowy w Charkowie na Ukrainie został w nocy ostrzelany przez nieznanych sprawców. MSZ Azerbejdżanu wskazuje, że za atakiem stoją „radykalne siły armeńskie”. Ukraińska policja bierze pod ochronę azerskie i armeńskie przedstawicielstwa w kraju.

Jak poinformowały służby prasowe Konsulatu Honorowego Republiki Azerbejdżańskiej w Charkowie na Ukrainie, budynek tej placówki został ostrzelany w nocy 7 listopada br. przez nieznane osoby.

Według podanych informacji, około 2:30 w nocy z 6 na 7 listopada, w stronę konsulatu oddano 6 strzałów. W rezultacie uszkodzone zostało jedno okno oraz drzwi wejściowe. Zaznaczono, że nikt nie został ranny, gdyż w tym czasie w budynku nikogo nie było.

Kamery monitoringu zarejestrowały dwóch młodych mężczyzn z bronią w rękach, przy czym prawdopodobnie jednym z rodzajów broni był pistolet z tłumikiem. Policja w Charkowie wszczęła już śledztwo w tej sprawie, z artykułu o chuligaństwo.

W sobotę na oficjalnej stronie MSZ Azerbejdżanu zamieszczono komunikat w tej sprawie, w którym poza podaniem ogólnych informacji wyraźnie zasugerowano, że za atakiem stoi „radykalne siły armeńskie”.

„Biorąc pod uwagę ciągłe groźby formułowane ostatnio przez radykalny siły armeńskie przeciwko przedstawicielom dyplomatycznym Azerbejdżanu za granicą, ten atak na nasz Konsulat Honorowy w Charkowie powinien być rozpatrywany w kontekście tych gróźb” – czytamy w oświadczeniu.

„Zdecydowanie potępiamy ataki i groźby pozbawienia życia ze strony armeńskich radykałów przeciwko dyplomatom Azerbejdżanu, a także członkom lokalnej społeczności azerbejdżańskiej za granicą” – dodano. Zaznaczono tę, że „odpowiednie instytucje” państwa azerskiego podejmą wspólne działania i współpracę z lokalnymi organami ścigania w innych krajach, w celu zapewnienia, by „wszyscy odpowiedzialni za takie przestępcze działania przeciwko azerbejdżańskim obywatelom i członkom lokalnej społeczności azerbejdżańskiej zostali pociągnięci do odpowiedzialności prawnej”.

Czytaj także: Starcie Azerów i Ormian po demonstracji w Katowicach. Interweniowała policja [+VIDEO]

Ukraińska policja zaznacza, że w związku z sytuacją bierze pod ochronę oficjalne przedstawicielstwa Azerbejdżanu i Armenii na Ukrainie. Zapewniono, że funkcjonariusze robią wszystko, żeby ująć sprawców i nie dopuścić do konfliktów międzyetnicznych na ukraińskim terytorium. Wezwano także przedstawicieli diaspor i obywateli obu krajów, żyjących na Ukrainie, do wzajemnej tolerancji. Według “Ukraińskiej Prawdy”, policja objęła już całodobową ochroną konsulaty Armenii i Azerbejdżanu w Charkowie.

Pod koniec października Ukraina otworzyła swój pierwszy konsulat honorowy w Azerbejdżanie, w mieście Szemacha. Ukraińskim konsulem honorowym został Mehrali Gasimow, przedsiębiorca i absolwent Kijowskiej Instytutu Stosunków Międzynarodowych, który zajmował różne stanowiska w takich firmach międzynarodowych jak SAP czy DeGolyer & MacNaughton.

Czytaj także: Górski Karabach: azerska kolumna wojskowa zniszczona przez siły armeńskie [+VIDEO/18+]

azconsulate.com.ua/ mfa.gov.az / 112.international / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply