Prezydent zyska wetując nową ordynację wyborczą

W wywiadzie dla portalu wPolityce politolog Rafał Chwedoruk uznał, że zawetowanie zmian jakie PiS wprowadziło do ordynacji wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie korzystne dla pozycji Andrzeja Dudy.

Pod koniec lipca politycy Prawa i Sprawiedliwości przeforsowali w parlamencie zmianę Kodeksu Wyborczego, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego zmieniła sposób liczenia oddanych głosów w taki sposób, że uprzywilejowuje ona największe partie. Wywołało to liczne głosy protestu sugerujące, że wybory do PE tracą w ten sposób cechę proporcjonalności w odzwierciadlaniu poglądów politycznych społeczeństwa. Nowa ordynacja w praktyce umożliwiałaby wprowadzanie przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego tylko tym partiom które przekroczą wynik około 15% poparcia.

9 sierpnia prezydent Andrzej Duda stwierdził, że ma “ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego”. PiS nie ma większości by odrzucić weto prezydenta. W wywiadzie dla portalu wPolityce prof. Rafał Chwedoruk uznał, że zawetowanie nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego może być korzystne dla pozycji politycznej prezydenta. “Przede wszystkim prezydent zyskuje argument. Może powiedzieć, że są takie sprawy, w których znalazł się w sporze z rządzącą koalicją. Nie poszedł wprost na projekt ustawy pod pewnymi względami potencjalnie korzystnej dla PiS” – powiedział Chwedoruk podkreślając, że prezydent musi uwzględniać w swoich działaniach nie tylko elektorat PiS, ale też zwolenników innych partii, których poparcie jest dla niego niezbędne dla wygrania drugiej tury wyborów prezydenckich.

Chwedoruk ostrzegał też, że nowa ordynacja wyborów do Parlamentu Europejskiego mogłaby się okazać niekorzystna dla samej partii rządzącej. Uznał, że w wyborach charakteryzujących się niską frekwencją zmobilizowany elektorat zjednoczonych partii opozycji mógłby przegłosować zwolenników PiS. “Elektorat PO, Nowoczesnej i SLD przy niskiej frekwencji mógłby zdobyć większą pulę głosów niż PiS. Pod tym względem weto prezydenta miałoby pewien sens również dla PiS” – ocenił politolog.

wpolityce.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply