Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę, że jego kraj będzie dążył do odejścia o dolara w rozliczeniach z Rosją, Chinami i Ukrainą.

Turcja pozostaje w coraz ostrzejszym konflikcie z USA. Nałożenie przez Waszyngton sankcji na tureckich polityków obciążanych przez amerykańskie władze odpowiedzialnością za niesprawiedliwe, według nich, aresztowanie pastora Andrew Burnsona oraz nałożenie ceł importowych na produkowane w Turcji aluminium i stal pogłębiło kryzys finansowy w Turcji, który przejawił się szybkim spadkiem wartości tureckiej waluty – liry.

Ankara poszukuje już wsparcia innych mocarstw. Erdogan zapowiedział już emisję na rynku chińskim tureckich obligacji denominowanych w juanach. W sobotę turecki prezydent zapowiedział też dążenie do wyeliminowania dolara z rozliczeń w handlu jego kraju z Chinami, Ukrainą i Rosją. Władze tego ostatniego państwa właśnie wyraziły swoje poparcie dla inicjatywy Erdogana.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O propozycję Erdogana zapytany został w poniedziałek rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, jak pisze izraelski dziennik „Haaretz”. Odpowiedział on, że Rosja dążyć będzie do przechodzenia na waluty narodowe w rozliczeniach ze wszystkimi państwami. Podkreślił przy tym, że kwestia odejścia od dolara w handlu dwustronnymi była już przedmiotem rozmów przedstawicieli władz Rosji i Turcji.

haaretz.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz