Rządząca partia oficjalnie ogłosiła kogo wystawi do walki o stanowisko, którego waga polityczna znacznie wykracza poza wagę stanowiska samorządowego.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych wyborach prezydenta Warszawy będzie obecny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nominację rządzącej partii dla Jakiego ogłosił sam prezes Jarosław Kaczyński. Nominacja ta nie jest niespodzianką, bowiem od dłuższego czasu to właśnie Jaki był wymieniany jako najpoważniejszy pretendent do stołecznego ratusza z ramienia PiS. Według części komentatorów, szczególnie sympatyzujących z opozycją, mimo dużej rozpoznawalności Jakiego, prezes Kaczyński długo wahał się z ogłoszeniem jego kandydatury, że względu na niechęć do wzmacniania frakcji Zbigniewa Ziobry.

Jaki urodził się w 1985 roku w Opolu.  Jest absolwentem politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Już w wieku 18 lat dołączył do młodzieżówki PiS, ale wkrótce zmienił barwy partyjne. W 2006 roku dostał się do rady miejskiej Opola z ramienia Platformy Obywatelskiej. W czasie kadencji wrócił do PiS by w 2010 roku zostać radnym z list tej partii. Już rok później z listy PiS został wybrany posłem. Po utworzeniu przez Zbigniewa Ziobrę Solidarnej Polski Jaki dołączył do tej partii. Wraz z Ziobrą pojednał się z Jarosławem Kaczyński i został przy boku tego pierwszego wiceministrem sprawiedliwości. Rozpoznawalność Jakiego wzrosła gdy został przewodniczącym komisji śledczej wyjaśniającej aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Jaki był także głównym autorem nowelizacji ustawy o IPN. Po atakach Izraela i USA na Polskę i żądaniach zmiany tekstu ustawy, sam Jaki zaczął odcinać się od jej zapisów.

W czwartek Kaczyński ogłosił też nazwiska innych kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich z ramienia jego partii.  W Białymstoku będzie to Jacek Żalek, w Bydgoszcz – Tomasz Latos, w Gdańsku – Kacper Płażyński, w Gorzowie Wielkopolskim – Sebastian Pieńkowski, w Krakowie – Małgorzata Wassermann, w Lublinie – Sylwester Tułajew, w Łodzi – Waldemar Buda, w Olsztynie – Michał Wypij, w Opolu – Violetta Porowska, w Poznaniu – Tadeusz Zysk, w Rzeszowie – Wojciech Buczak, w Szczecinie – Bartłomiej Sochański, w Toruniu – Zbigniew Rasielewski, we Wrocławiu – Mirosława Stachowiak-Różecka, w Zielonej Górze – Piotr Barczak.

Czytaj także:

rp.pl/wyborcza.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply