Deputowana Parlamentu Europejskiego i była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, wzywa unijną dyplomację do zajęcia się blokadą białoruskiego portalu opozycyjnego.

Fotyga zwróciła się do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini apelując o działania wobec Białorusi, w odpowiedzi na zablokowanie na jej terytorium portalu Chartija97. W interpelacji Fotyga napisała: „Zablokowanie dostępu do portalu Charter97.org na Białorusi. Wolność słowa, pluralizm mediów i powszechny dostęp do informacji są podstawowymi wartościami europejskimi, których deficyt jest szczególnie widoczny w strefie postsowieckiej”. Polska polityk nie omieszkała tez przypomnieć o odmowie akredytacji dla pracowników telewizji Biełsat czy „represjach wobec dziennikarzy Radia Wolna Europa”. Portal Chartija97 nazywa jednym „z najpopularniejszych źródeł prawdziwych informacji na Białorusi”.

„Do przywrócenia dostępu do portalu wezwał białoruskie władze m.in. przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir, który uznał blokowanie strony za niedopuszczalne ograniczenie wolności słowa i dostępu do informacji” – pisze w swojej interpelacji Fotyga, jednocześnie dziwiąc się, „komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn, który spotkał się w Mińsku z Łukaszenką 30.01.2018, w żaden sposób nie odniósł się do niepokojącej sytuacji w zakresie wolności słowa”.

„Jakie kroki zamierza podjąć UE by zatrzymać postępujące ograniczenia wolności słowa oraz dostępu do informacji na Białorusi, a w szczególności doprowadzić do odblokowania dostępu do portalu Charter97 mieszkańcom Białorusi?” – przedstawicielka PiS w Parlamencie Europejskim. W swojej interpelacji Fotyga zasugerowała bezowocność polityki zniesienia sankcji i normalizacji stosunków między państwami UE i Białorusią – „Jak, w świetle pogarszającej się sytuacji praw człowieka oraz stanu demokracji na Białorusi, ocenia Wiceprzewodnicząca/Wysoka Przedstawiciel politykę zbliżenia z reżimem Łukaszenki?”.

Rząd PiS poparł zniesienie unijnych sankcji wobec Białorusi, a były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski doprowadził do ocieplenia w dwustronnych stosunkach polsko-białoruskich i próbował doprowadzić do likwidacji telewizji Biełsat.

facebook.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gutek
    gutek :

    portal który publikuje artykuły niejakiego Antona Geraszczenko, rosyjskojęzycznego neonazisty, zastępcy ministra Awakowa, współtwórcę skandalicznej i antydemokratycznej strony Mirotworec która publikuje dane osobiste, adresy „separatystów” wbrew ukraińskiemu i międzynarodowemu prawu. Osoba która była jednym z najgorliwszych inicjatorów blokady rosyjskiego Yandexu, vKontakte i in. stron rosyjskich na Ukrainie.
    Brawo pani Fotygo, jest pani w doborowym towarzystwie.