Andrzej Duda: Timmermans mi nie zabroni

Prezydent Andrzej duda ostro skrytykował urzędników Unii Europejskiej i ich działania oraz zadeklarował, że nie będzie ustępował pod ich naciskiem.

Prezydent udzielił wywiadu telewizji Polsat News. Był pytany o dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury wynikającej z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, która teoretycznie może prowadzić do nałożenia na Polskę sankcji, aż do zawieszenia w prawach członka włącznie. Prezydent ogłosił w środę, że podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawy te są jednym z pretekstów działań Komisji Europejskiej przeciw naszemu państwu.

„Polacy uważają, że wymiar sprawiedliwości działa fatalnie i Polska jest krajem niesprawiedliwym. Ja chcę sprawiedliwość przywrócić i pan Timmermans mi tego nie zabroni” – zadeklarował prezydent. Krytykował przy tym urzędników UE – „Bardzo wielu przedstawicieli instytucji europejskich mówi nieprawdę o Polsce. Oni kłamią wtedy, kiedy mówią, że w Polsce są zmiany, które prowadzą do naruszenia zasady państwa prawnego, a przecież my zwiększamy standardy demokratyczne”. Zapowiadał szukanie poparcia dla Polski wśród innych państw członkowskich, lecz podkreślał, że główna rola na tej płaszczyźnie należy do szefowa rządu.

Andrzej Duda podkreślił, że jego działania są zgodne z ustawą zasadniczą, bowiem „Konstytucja nie stanowi o tym kto wybiera sędziów do KRS. Czas najwyższy żebyśmy odeszli od systemu kastowego”. Mówił wręcz o „komunizmie w polskim sądownictwie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent przedstawił mniej zdecydowaną ocenę nowelizacji ordynacji wyborczej. Stwierdził, że podziela „część obaw szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego”. Duda chciałby między innymi możliwości przywrócenia głosowania korespondencyjnego.

dorzeczy.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz