Mały okręt rakietowy Projektu 22800 „Odincowo”, pierwszy wyposażony w przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski „Pancyr-M”, trafił do rosyjskiej marynarki wojennej.

Rosyjska marynarka wojenna pozyskała pierwszy mały okręt rakietowy (MRK) Projektu 22800, wyposażony w morską wersję przeciwlotniczego kompleksu rakietowo-artyleryjskiego „Pancyr-M”. W sobotę w Bałtijsku, głównej bazie morskiej Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej, odbyła się ceremonia podniesienia bandery na tej jednostce.

Nowy rosyjski okręt o nazwie „Odincowo” jest drugą jednostką nawodną marynarki wojennej Rosji Projektu 22800, a zarazem pierwszą, którą wyposażono w system Pancyr-M.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dowódca Floty Bałtyckiej, admirał Aleksandr Nosatow podczas ceremonii zaznaczył, że okręt zbudowany w Leningradzkim Zakładzie Stoczniowym „Piełła” z powodzeniem przeszedł wszystkie próby na poligonach morskich Flot Bałtyckiej i Północnej.

Mały okręt rakietowy „Odincowo” wraz z dwoma siostrzanymi jednostkami „Mytiszczi” i „Sowieck” będą operować w składzie formacji okrętów i kutrów rakietowych z bazy w Bałtyjsku. Jest przydzielony do 1. Gwardyjskiego dywizjonu 36. brygady kutrów rakietowych. Dwie wcześniejsze okręty zamiast systemu Pancyr-M mają zamontowaną armatę AK-630 kal. 30 mm.

Jednostki Projektu 22800 „Karakurt” zostały opracowane w Centralnym Morskim Biurze Konstruktorskim „Ałmaz”. Są przeznaczone do wypełniania zadań morskich w składzie oddziałów i grup okrętów bojowych, jak również samodzielnie. Mają 67 metrów długości, wyporność około 800 ton, zasięg 2,5 tys. mil morskich.

MRK „Odicowo” jest uzbrojony w system rakiet manewrujących Kalibr, stanowiących uzbrojenie podstawowe jednostek Projektu 22800 i kompleks przeciwlotniczy Pancyr-M. Według strony rosyjskiej, wyposażony jest w nowoczesne systemy sterowania, uzbrojenie radiotechniczne, systemy łączności radiowej, nawigacji czy środki walki radioelektronicznej, uzbrojenie antysabotażowe i przenośne zestawy przeciwlotnicze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju br. informowaliśmy, że rosyjska Flota Bałtycka otrzyma łącznie sześć korwet rakietowych Projekt 22800, uzbrojonych w rakiety Kalibr, z których cztery będą także wyposażone w systemy przeciwlotnicze Pancyr-M.
Projekt 22800 został pierwszy raz publicznie zaprezentowany przez firmę Ałmaz w czasie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „ARMY-2015” w Kubince. W tym czasie klasa była jeszcze prezentowana jako „Projekt 12300”. Ogłoszono wówczas, że planowana jest budowa 18 statków tego typu.

Czytaj także: Putin: Rosyjska marynarka wojenna otrzyma do końca roku 40 nowych okrętów

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz