Rosja z nową bronią dla okrętów podwodnych. To “Ichtiozaur”

Część rosyjskich atomowych okrętów podwodnych zostanie wyposażonych w najnowsze torpedy elektryczne UET-1 “Ichtiozaur” – poinformowała agencja TASS we wtorek. Medium powołuje się na źródła w sektorze obronności. Rosyjski resort obrony zamierza kupić do 2023 roku 73 takie torpedy.

Agencja TASS poinformowała, że niektóre atomowe okręty podwodne zostaną wyposażone w nowe torpedy “w najbliższej perspektywie”. Kontrakt z przedsiębiorstwem Dagdizel przewiduje dostawy 73 torped dla rosyjskiej marynarki wojennej. Nowa umowa jest aktualnie planowana.

“Skala produkcji najnowszych torped UET-1 ma zostać znacznie zwiększona od przyszłego roku. W związku z tym planowane jest podpisanie nowego długoterminowego kontraktu, aby flota mogła otrzymać wymaganą ilość uzbrojenia” – agencja cytuje rozmówcę z rosyjskiego sektora obronności.

Źródło zwraca uwagę, że “taka ilość nie wystarczy do wyposażenia w torpedy nowoczesnych okrętów podwodnych projektu 636. Wymaga to co najmniej dwukrotnie większej ilości”.

Zobacz także: Okręt-nosiciel podwodnych dronów latem trafi do rosyjskiej marynarki – podaje Tass

Torpedy elektryczne UET-1 “Ichtiozaur” mają zastąpić radzieckie torpedy UZET-80.

“Ichtiozaur” posiada większą prędkość, lepszą możliwość regulacji i zwiększony zasięg wykrywania celów podwodnych – informuje TASS. UET-1 mają możliwość wykrywania śladu torowego okrętów nawodnych i płynnej zmiany prędkości.

PAP zwraca uwagę, że do wiadomości publicznej nie są podawane dokładne dane o możliwościach UET-1. Przy wersjach eksportowych informowano o prędkości wynoszącej 50 węzłów oraz maksymalnym zasięgu do 50 km.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2017 roku na wystawie techniki wojskowej w Petersburgu pojawiły się pierwsze informacje dotyczące UET-1.

Zakłady Dagdizel podpisały rok później kontrakt z rosyjskim resortem obrony o wartości około 95 mln dolarów. Umowa dotyczyła 73 torped. W 2020 roku zostały zakończone ich testy.

Zobacz także: Rosyjskie okręty desantowe przybyły do Tartus w Syrii w ramach ćwiczeń na dużą skalę

tass.ru / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply