Jak informuje w sobotę Agencja Prasowa Reuters, Cyrl patriarcha rosyjskiego kościoła prawosławnego objechał w procesji z ikoną ulice Moskwy.

W nadziei na zatrzymanie koronawirusa, Cyryl patriarcha kościoła prawosławnego w Rosji objechał w procesji samochodowej ulice Moskwy – podaje w sobotę AP Reuters.

Procesja z ikoną Maryi Dziewicy miała trasę 109 kilometrów i była transmitowana przez państwową telewizję. Zakończona została w moskiewskiej katedrze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Patriarcha Cyryl poinformował, że modlił się za zakończenie pandemii i za to żeby ludzie stosowali się do restrykcji nałożonych w związku z wirusem.

Jak informowaliśmy, w Moskwie obecnie koronawirusem jest zarażonych ponad 1000 osób. 46 proc. z nich to osoby w wieku od 35 do 64 lat. Drugą grupą chorych pod względem liczebności są osoby pomiędzy 18 a 34 rokiem życia. To około jedna trzecia chorych. Jedynie 15 proc. to osoby powyżej 65 roku życia. Dzieci stanowią 5,5 proc. przypadków i przechodzą ją w lekkiej formię, bądź bezobjawowo.

Zgodnie z tymi danymi prawie 40 proc. pacjentów poddawanych w Moskwie sztucznej wentylacji płuc to osoby w wieku poniżej 40 lat. Pacjenci poniżej czterdziestki stanowią 15 proc. przypadków ciężkich.

„Statystyki pokazują, że choroba objawia się w ciężkiej formie nie tylko u starszych moskwiczan. Prawie połowa pacjentów z ciężkim uszkodzeniem płuc to osoby poniżej 60 roku życia, ich udział w całkowitej liczbie ciężkich przypadków wynosi 45 proc.” – dowiedział się Interfax.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W niedzielę mer Moskwy Siergiej Sobianin stwierdził, że sytuacja związana z koronawirusem „przeszła w nową fazę” po tym, jak w Moskwie liczba chorych przekroczyła tysiąc. W sobotę zamkniętych zostało 14,9 tys. placówek żywienia zbiorowego i ponad 40 tys. sklepów. Metrem, w porównaniu do zwykłej soboty, poruszało się trzy razy mniej ludzi, dwa razy mniej osób korzystało z transportu naziemnego. Dane operatorów komórkowych wskazują, że dwie trzecie abonentów w wieku powyżej 65 lat nie wychodzi z domu, jednak ok. 20 proc. osób w tym wieku wybrało się na dalsze wycieczki.

Moskwa jest epicentrum COVID-19 w Rosji – przypada na nią dwie trzecie chorych w całym kraju. W ciągu ostatniej doby wykryto 270 nowych przypadków, w tym 197 w Moskwie.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz