Członkowie Państwa Islamskiego zabili przynajmniej 10 żołnierzy irackiej milicji w nocnych atakach w okolicach miasta Samarra – przekazuje w sobotę The Guardian. Zdaniem gazety jest to sygnał, że niegdyś duża organizacja terrorystyczna może się odrodzić.

W centralnym Iraku w okolicach miasta Samarra doszło do ataku członków Państwa Islamskiego na proirańska milicję – informuje w sobotę The Guardian. Atak był starannie zaplanowany, w jego wyniku zginęło przynajmniej dziesięciu Irakijczyków.

Zarówno irackie wojsko jak i szyicka milicja potwierdziły, że nocny atak był najgroźniejszy od wielu tygodni. Wzrost napięcia nałożył się na pogłębiający się kryzys związany z pandemią koronawirusa i poczynaniami rządu w celu kontroli zarażeń. To wszystko rodzi obawy o powrót silnego Państwa Islamskiego, które do niedawna kontrolowało znaczne obszary Iraku.

Sześć ofiar padło w miejscowości Mekeeshfa gdzie Irakijczycy dostali się pod ostrzał terrorystów, kolejna trójka zginęła w wyniku detonacji ładunku przy drodze prowadzącej do miasteczka. Ostatnia ofiara została zastrzelona w wiosce Tal al Dahab.

Zobacz też: Zatrzymany w Polsce Libańczyk powiązany z ISIS nie usłyszy zarzutów

W 2017 roku po trzech latach zmagań Irak ogłosił zwycięstwo w walce z terrorystami z Daesh. W szczytowym momencie Islamiści kontrolowali jedną trzecią Iraku, a także znaczną część sąsiedniej Syrii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak przekazywaliśmy na naszym portalu, część byłych wojowników ISIS schroniła się na terytorium Europy. W Hiszpanii w mieście Almeria został zatrzymany mężczyzna, który walczył w szeregach ISIS na terytorium Syrii i Iraku. Ukrywał się przed władzami razem z dwójką osób, które również zostały aresztowane. Policja jest w trakcie prac mających na celu zidentyfikowanie podejrzanych.

„Ujęty mężczyzna spędził kilka lat w regionie Syrii i Iraku i przedstawiał bardzo agresywne zachowanie. Wzbudziło to zainteresowanie służb europejskich” – przekazały władze w komunikacie.

Trzech podejrzanych przybyło do Hiszpanii z Północnej Afryki, unikali rozgłosu podczas pandemii koronawirusa. Z mieszkania wychodzili tylko pojedynczo i z twarzami zakrytymi maskami.

Kresy.pl/The Guardian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz