Sprawa blokowania przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce stała się przedmiotem mocnej wymiany zdań między wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim, a posłami Kukiz’15: Stanisławem Tyszką i Tomaszem Rzymkowskim.

Wcześniej informowaliśmy, jak wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oburzał się na słowa ukraińskich robotników, którzy straszyli Polaków, że „zrobią im Wołyń”. Posłowie Kukiz’15 przypomnieli mu, że to właśnie PiS blokuje ustawę o penalizacji banderyzmu w Polsce.

– Po przejęciu kamienicy Poznańska 14 w wyniku reprywatyzacji straszono mieszkańców, że będzie jak na Wołyniu! – napisał wczoraj na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki z PiS, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

– I dlatego, Panie Ministrze, od roku blokujecie ustawę Kukiz’15 o penalizacji propagandy banderowskiej? – odpowiedział mu wicemarszałek Sejmu z ramienia K’15, Stanisław Tyszka. – A ustawy o reprywatyzacji nadal brak – dodał.

Czytaj więcej: Kukiz’15: Jaki oburza się na słowa Ukraińców, a to PiS blokuje ustawę o penalizacji banderyzmu

Po ponad tygodniu od tamtego czasu wiceminister Jaki, najwyraźniej oburzony taką reakcją, postanowił odpowiedzieć Tyszce. Stwierdził przy tym, że to on jest autorem ustawy o penalizacji banderyzmu (faktycznie, przygotowanej przez Kukiz’15, m.in. posła Tomasza Rzymkowskiego), a Tyszkę nazwał „populistą”.

Wpis Jakiego zyskał sporą popularność. Wywołał również reakcję Stanisława Tyszki. Który przypomniał wiceszefowi resortu sprawiedliwości, że w maju zagłosował on w Sejmie przeciwko wnioskowi o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący projektu ustawy o penalizacji banderyzmu.

Wicemarszałek Tyszka odniósł się też do emocji wiceministra Jakiego.

Do dyskusji włączył się również autor projektu, poseł Rzymkowski. Pytając oficjalnie, co blokuje penalizację banderyzmu w Polsce i czy są to czynniki „polskie czy obce”. Przypomnijmy, że projekt od miesięcy jest blokowany w Prezydium Sejmu. Według naszych informacji, m.in. przez proukraińskich polityków PiS, w tym Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i wicemarszałka Terleckiego.

W odpowiedzi Jaki, który kwestię „blokowania” potraktował bardzo osobiście stwierdził, że skierował już do Prezydium Sejmu dwa pisma pytając, dlaczego sprawa utknęła w miejscu. W odpowiedzi poseł Rzymkowski zaznaczył, że wspólnie z wicemarszałkiem Tyszką interweniowali już u wicemarszałka Sejmu z ramienia PiS Ryszrada Terleckiego  w tej kwestii.

Wówczas Jaki zaprosił Rzymkowskiego na rozmowy do ministerstwa sprawiedliwości na rozmowy w tej kwestii. Poseł K’15 zaznaczył, że „dla projektu, który jest oczekiwany przez środowiska kresowe i nie tylko, warto się spotkać i zakończyć sprawę ochrony czci Narodu Polskiego”.

– Zgoda. Zapraszam – odpisał wiceminister Jaki.

PiS blokuje penalizację banderyzmu

W maju informowaliśmy, że PiS po raz kolejny zablokował prace nad projektem ustawy zakazującej propagowania banderyzmu w Polsce. Nieoficjalnie wiadomo, że stoją za tym czołowi politycy PiS, o proukraińskiej orientacji, którzy obawiają się pogorszenia relacji z Ukrainą.

PiS zablokowało prace m.in. w prezydium Sejmu. Od listopada ub. roku projekt leży w sejmowej „zamrażarce”. Już wcześniej marszałek Marek Kuchciński nie dopuszczał do trzeciego, ostatniego czytania. Teraz, mimo wcześniejszych deklaracji, PiS ponownie zablokował prace nad ustawą.

Paweł Kukiz zaznacza, że PiS w żaden sposób nie argumentuje swoich działań w tej sprawie:

– Nie ma żadnej argumentacji, żadnych argumentów. Nie i koniec. Po prostu kręcenie, kołowanie i ściema jak zawsze.

Z kolei Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) podkreśla, że w Sejmie PO-PiS wspólnie doprowadziły do odrzucenia tego wniosku. Za dalszymi pracami był klub Kukiz’15, PSL oraz koło Republikanie i kilku innych posłów, w tym Robert Winnicki i Kornel Morawiecki. – Nawet Nowoczesna była za – dodaje poseł w rozmowie z Kresami.pl.

Przeczytaj: Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno

Twitter.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply